reklama

Vplývá to z výsledků říjnového průzkumu agentury AKO. Parlamentní volby se na Slovensku mají uskutečnit na konci února příštího roku.

Popularita strany Andreje Kisky stoupla na 12 procent ze srpnových 8,8 procenta. Slovenského exprezidenta zvolil předsedou strany Za lidi její ustavující sněm na konci září. Strana se vymezuje proti stávající tříčlenné vládní koalici, která by podle průzkumu většinu ve sněmovně už nezískala.

Nejoblíbenější stranou se ziskem 20,1 procenta zůstal Směr-SD. Za ní na druhém místě skončila koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko (PS)/Spolu, jejíž podpora klesla na 12,7 procenta ze srpnových 15,5 procenta.

Představitelé PS/Spolu v uplynulých týdnech opakovaně vybídli stranu Za lidi k vytvoření předvolební koalice s cílem porazit Směr-SD. Kiska sice označil zmíněnou koalici za partnera ke spolupráci, spojení před volbami ale nepotvrdil.

Třetí místo v žebříčku popularity si udržela krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko s podporou 12,3 procenta.

Pětiprocentní hranici, která zaručuje křesla ve sněmovně, v sondáží překročilo devět stran a koalic. Podle průzkumu by se do parlamentu nedostaly ani dvě strany, které zastupují početnou maďarskou menšinu na Slovensku. Obě tyto strany, tedy vládní Most-Híd a neparlamentní Strana maďarské komunity, podle dostupných informací navzdory dřívější nedohodě nakonec ale připravují společnou volební kandidátku.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama