V pondělí se v britských médiích objevila informace, že hlavní tajemník premiéra Martin Reynolds 20. května 2020 pozval e-mailem více než 100 zaměstnanců z premiérova úřadu na zahradní party. V uniklé korespondenci je žádal, aby si na večírek přinesli alkohol a využili krásného počasí. Na akci nakonec přišlo zhruba 30 až 40 lidí, včetně Johnsona a jeho manželky Carrie.

Opoziční Labouristická strana dnes v prohlášení uvedla, že ministerský předseda parlament a veřejnost několikrát oklamal. "Zapadá to do vzorce, kdy zatajují pravdu a pak začnou lhát, když věci vyjdou na světlo," řekla BBC labouristická poslankyně Emily Thornberryová. Zástupkyně předáka labouristů Angela Raynerová Johnsona vyzvala, aby stanul před poslanci a "vyčistil stůl". "Může utíkat, ale nemůže se schovat," prohlásila Raynerová v parlamentu, kde poslanci věc probírali. Politička kritizovala, že Johnson jednání nebyl osobně přítomen.

Rozhořčení vyjadřují i příbuzní obětí covidu-19. To připustil i náměstek britského ministra zdravotnictví Edward Argar, když dnes v televizi Sky News poukázal na to, že nejnovější zpráva zraňuje lidi, kteří přišli o své blízké. Podle něj je také třeba záležitost plně vyšetřit. "Chápu bolest, kterou tyto zprávy, tato obvinění pravděpodobně způsobily, zejména těm, kteří přišli o své blízké," řekl Argar. Vyzval ale ke zdrženlivosti ohledně komentování skutečností s tím, že je třeba dát prostor k dokončení interního vyšetřování. I londýnská policie oznámila, že mediální zprávy prošetří.

Konzervativní poslanec Michael Ellis dnes řekl, že lituje pobouření, které zprávy o večírcích vyvolaly. "Znovu se bezvýhradně omlouvám za znepokojení, které tato obvinění způsobila," řekl Ellis v reakci na žádost labouristů, aby se k záležitosti vyjádřil. Ellis zdůraznil, že nynější vládní vyšetřování se bude zabývat i večírky z předloňského května a že není vhodné se k nim vyjadřovat, dokud vyšetřování probíhá.

V době konání inkriminovaného večírku se v Anglii podle vládních nařízení spolu nesměli stýkat více než dva lidé z různých domácností, a to pouze venku za dodržování rozestupu dvou metrů. Byly také zavřené školy, hospody či restaurace.

Johnson se už v minulých týdnech ocitl pod tlakem kvůli několika odhalením britského tisku, podle kterého se během striktních koronavirových uzávěr konalo v premiérově sídle několik večírků. Zprávy o večírcích premiéra a jeho spolupracovníků v době přísných uzávěr rozhněvaly řadu voličů a zpochybnily také autoritu Johnsona i uvnitř jeho vlastní Konzervativní strany.