Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Premiér Johnson čelí kritice od opozice po zprávách o dalším večírku

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Britský premiér Boris Johnson se ocitá pod palbou sílící kritiky opozice po zprávách o dalším večírku v prostorách premiérského sídla v Downing Street v době předloňských přísných opatření proti šíření koronaviru. Labouristé ho viní z klamání veřejnosti, chtějí vysvětlení a vyšetřování.

V pondělí se v britských médiích objevila informace, že hlavní tajemník premiéra Martin Reynolds 20. května 2020 pozval e-mailem více než 100 zaměstnanců z premiérova úřadu na zahradní party. V uniklé korespondenci je žádal, aby si na večírek přinesli alkohol a využili krásného počasí. Na akci nakonec přišlo zhruba 30 až 40 lidí, včetně Johnsona a jeho manželky Carrie.

Opoziční Labouristická strana dnes v prohlášení uvedla, že ministerský předseda parlament a veřejnost několikrát oklamal. "Zapadá to do vzorce, kdy zatajují pravdu a pak začnou lhát, když věci vyjdou na světlo," řekla BBC labouristická poslankyně Emily Thornberryová. Zástupkyně předáka labouristů Angela Raynerová Johnsona vyzvala, aby stanul před poslanci a "vyčistil stůl". "Může utíkat, ale nemůže se schovat," prohlásila Raynerová v parlamentu, kde poslanci věc probírali. Politička kritizovala, že Johnson jednání nebyl osobně přítomen.

Rozhořčení vyjadřují i příbuzní obětí covidu-19. To připustil i náměstek britského ministra zdravotnictví Edward Argar, když dnes v televizi Sky News poukázal na to, že nejnovější zpráva zraňuje lidi, kteří přišli o své blízké. Podle něj je také třeba záležitost plně vyšetřit. "Chápu bolest, kterou tyto zprávy, tato obvinění pravděpodobně způsobily, zejména těm, kteří přišli o své blízké," řekl Argar. Vyzval ale ke zdrženlivosti ohledně komentování skutečností s tím, že je třeba dát prostor k dokončení interního vyšetřování. I londýnská policie oznámila, že mediální zprávy prošetří.

Konzervativní poslanec Michael Ellis dnes řekl, že lituje pobouření, které zprávy o večírcích vyvolaly. "Znovu se bezvýhradně omlouvám za znepokojení, které tato obvinění způsobila," řekl Ellis v reakci na žádost labouristů, aby se k záležitosti vyjádřil. Ellis zdůraznil, že nynější vládní vyšetřování se bude zabývat i večírky z předloňského května a že není vhodné se k nim vyjadřovat, dokud vyšetřování probíhá.

V době konání inkriminovaného večírku se v Anglii podle vládních nařízení spolu nesměli stýkat více než dva lidé z různých domácností, a to pouze venku za dodržování rozestupu dvou metrů. Byly také zavřené školy, hospody či restaurace.

Johnson se už v minulých týdnech ocitl pod tlakem kvůli několika odhalením britského tisku, podle kterého se během striktních koronavirových uzávěr konalo v premiérově sídle několik večírků. Zprávy o večírcích premiéra a jeho spolupracovníků v době přísných uzávěr rozhněvaly řadu voličů a zpochybnily také autoritu Johnsona i uvnitř jeho vlastní Konzervativní strany.

Témata:  Velká Británie Boris Johnson

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy