"Děkujeme všem, kteří včera a předevčírem večer (v úterý a v pondělí) vědomě snížili spotřebu elektrické energie. Celková úspora činila deset procent," uvedl Šmyhal na telegramu a poznamenal, že aby se země vyhnula výpadkům, je třeba ušetřit 25 procent spotřeby energie. "Proto apelujeme na podniky, aby se zapojily... a v uvedeném období vypínaly venkovní světelnou reklamu a další energeticky náročná zařízení," napsal.

Současný nedostatek elektrické energie na Ukrajině zapříčinilo Rusko, jehož invazní armáda od začátku týdne masivně útočí na energetickou infrastrukturu v zemi pomocí raket a dronů. Za poslední tři dny ruské útoky poškodily 200 různých objektů, včetně 28 zařízení energetické infrastruktury, řekl podle agentury Ukrinform Šmyhal na dnešním zasedání vlády. Celé regiony se na čas ocitly bez elektrického proudu.

Podle ruskojazyčné služby stanice BBC premiér uvedl, že dodávky elektřiny se podařilo obnovit ve 4000 obcích. "Ukrajinský energetický systém nyní funguje normálně. O mimořádnou pomoc jsme naše evropské sousedy nepožádali," sdělil Šmyhal.

Na jednání vlády rovněž varoval před nadcházející zimou, která podle něj bude těžká. Ukrajince vyzval, aby se připravili na možné výpadky v dodávkách elektřiny nebo tepla kvůli masivním ruským raketovým útokům. "Je žádoucí, aby každá rodina měla zásobu nezbytných základních věcí: teplé oblečení, svíčky, svítilny, baterie," řekl premiér, podle něhož úřady shromáždily dostatek energetických zdrojů a země je na topnou sezonu připravena z více než 90 procent.