Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Premiérem Ukrajiny se stal Oleksij Hončaruk, vystudoval kontroverzní školu

Oleksij Hončaruk
Oleksij Hončaruk
Foto: kmu.gov.ua **www.kmu.gov.ua**

Novým ukrajinským premiérem se stal Oleksij Hončaruk (35). Nominoval ho prezident Volodymyr Zelenskyj a nový ukrajinský parlament, kde má prezidentova strana Sluha národa většinu, na svém prvním zasedání nominaci schválil. Do čela sněmovny poslanci zvolili předsedu této strany Dmytra Razumkova, informovala agentura Unian.

Zelenskyj, který sám vtrhl do politiky jako komediální herec, navrhl jako nové ministry zahraničí a obrany dosavadního ukrajinského velvyslance u Severoatlantické aliance Vadyma Prystajka a někdejšího manažera Andrije Zahorodnjuka (44), který se podle tisku jako dobrovolník přihlásil do ukrajinské armády a pak vedl na ministerstvu obrany projekt reforem. Novým šéfem tajné služby se má stát Ivan Bakanov, někdejší Zelenského partner v hereckém podnikání.

Největší rozruch panuje okolo kontroverzního ministra vnitra Arsena Avakova. Zelenskyj na jednání poslaneckého klubu Sluhy národa navrhl, aby Avakov v této funkci zůstal i v nové vládě. A to přes to, že některé nevládní organizace prezidenta vyzvaly, aby v zájmu boje proti korupci nepřipustil setrvání Avakova v kabinetu. Ministrovi vyčítají fiasko policejní reformy či neobjasnění vražd novinářů.

Generální prokurátor Jurij Lucenko, považovaný za člověka předchozího prezidenta Petra Porošenka, dnes doslova v přímém přenosu podal demisi. Stalo se tak podle listu Ukrajinska pravda dříve, než Lucenka mohli odvolat členové nového parlamentu. Očekává se, že poslanci podpoří do této funkce Ruslana Rjabošapku, dalšího ze spolupracovníků Zelenského.

VIDEO: ?? Ukraine's newly elected parliament takes office in Kiev and will meet for the first time Thursday, dominated by the party of ex-comedian President Volodymyr #Zelensky who has an unprecedented chance to fulfil his political ambition of "breaking the system" pic.twitter.com/fl2WZXnrt0

— AFP news agency (@AFP) August 29, 2019

Hončaruk je stoupencem liberálních ekonomických reforem a ve svém okolí se těší pověsti workoholika, uvedla agentura AFP. Čtyři roky stál v čele nevládního institutu BRDO, který je financován z prostředků Evropské unie a jehož hlavní cíl je zkvalitňovat podnikatelské prostředí na Ukrajině. Působil také v soukromém sektoru a po roce 2014 i jako externí poradce ministra životního prostředí a přírodních zdrojů.

Hončaruk po své nominaci prohlásil, že zahájí rozhovory s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o novém programu financování. MMF pomohl Ukrajině zotavit se z hospodářské recese a pádu kurzu měny po vypuknutí konfliktu na Donbasu v roce 2014.

Zákonodárci podle deníku slibují setrvat v parlamentu tak dlouho, dokud všechna kádrová rozhodnutí - o nové vládě, generálním prokurátorovi či šéfovi tajné služby - neschválí.

Hončaruk v roce 2014 kandidoval do parlamentu za malou stranu Síla lidu, která obdržela pouhých 0,1 procenta hlasu. V roce 2015 byl krátce poradcem ministra pro ekologii a přírodní zdroje a pracoval například i na ministerstvu pro místní rozvoj.

V letech 2008 až 2014 byl společníkem jedné z kyjevských právnických firem, předtím pracoval jako podnikový právník.

Hončaruk vystudoval práva na soukromé Mezioblastní akademii personálního managementu (MAUP), která má kontroverzní pověst. V roce 2005 na ní získal čestný doktorát bývalý vůdce americké rasistické organizace Ku Klux Klan David Duke, který v minulosti nechvalně proslul svými výroky popírajícími holokaust. Hončaruk rovněž vystudoval Národní akademii státní správy.

Premiéra na Ukrajině poslanci volí z kandidátů navržených prezidentem a parlament také na prezidentův návrh jmenuje ministry obrany a zahraničí, jakož i šéfa tajné služby. Kandidáty na ostatní ministerská křesla navrhuje premiér. Od získání nezávislosti na Sovětském svazu v roce 1991 se v úřadu ukrajinského premiéra vystřídalo už 16 politiků. Výraznými tvářemi v čele vlády byli například proruský politik Viktor Janukovyč nebo prozápadně orientovaní Viktor Juščenko a Julija Tymošenková.

Tymošenková například proslula jako jedna z vůdčích osobností takzvané oranžové revoluce, jež vynesla koncem roku 2004 Viktora Juščenka do prezidentského křesla, o něž se ucházel i proruský prezident Viktor Janukovyč. Ten se nakonec prezidentem stal a jeho odmítnutí asociační dohody s EU v listopadu 2013 vyvolalo v Kyjevě protesty, které přerostly v pouliční boje a svržení Janukovyčova proruského režimu. Moskva zareagovala anexí Krymu, vzápětí na východě Ukrajiny vypuklo proruské povstání.

Témata:  Ukrajina Oleksij Hončaruk Volodymyr Zelenskyj

Související

Aktuálně se děje

12:12

Jan Kraus prozradil, co mu lidé psali v začátcích talk show. Nebylo to hezké

Dvacet let moderuje Jan Kraus na některé z českých televizních stanic svou talk show, která je stále populární. Spousta lidí si ostatně pustila i výroční epizodu, kde se moderátor zpovídal ze svých dojmů ve společnosti hvězdných hostů. Kraus dokonce zavzpomínal na nevybíravé reakce lidí během jeho začátků. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy