Zdravotníci z Bílého domu budou informovat blízké kontakty devětasedmdesátiletého prezidenta včetně zákonodárců, kteří s ním ve středu cestovali, uvedla Bidenova mluvčí Karin Jeanová-Pierrová.

Biden je proti nemoci plně očkovaný, čtvrtou posilovací dávku dostal v letos v březnu. Prezidentův lékař Kevin O'Connor řekl, že očekává jeho rychlé uzdravení. Bílý dům nespecifikoval, jakou variantu koronaviru Biden má, nejdominantnější v USA je nicméně nyní podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) subvarianta omikronu BA.5.

"Schůzek, které měl prezident na dnešek v Bílém domě naplánované, se bude účastnit prostřednictvím telefonu a Zoomu," uvedla Jeanová-Pierrová.

Biden v dnešním videu trvajícím 21 sekund řekl, že se cítí dobře. Dodal, že má "spoustu práce" a bude pokračovat v plnění svých povinností. Potvrdil také, že má jen mírné příznaky covidu-19.

Koordinátor protiepidemických kroků v Bílém domě Ashish Jha upřesnil, že prezident bude v izolaci pět dní a veřejných akcí se bude opět účastnit, jakmile bude mít negativní test na covid.

Jha řekl, že Bidenovi se dýchá dobře a hladinu kyslíku má normální. Experti přitom očekávají, že mírné příznaky bude mít i nadále. Riziko vážného onemocnění u něj prý dramaticky snížila skutečnost, že už má dvě posilující dávky vakcíny. Pracovat a telefonovat se spolupracovníky bude ze své rezidence.

Americká první dáma Jill Bidenová má test negativní a bude se nadále plně věnovat svému programu. Negativní test dnes měl také americký ministr zahraničí Antony Blinken, který se s prezidentem naposledy sešel v úterý, sdělil Blinkenův úřad.

Britský premiér Boris Johnson Bidenovi skrze svého mluvčího popřál "vše dobré a brzké uzdravení".

Bidenovi se až do této chvíle koronavirus vyhýbal, a to navzdory tomu, že jím onemocněla jeho viceprezidentka Kamala Harrisová, členové americké vlády i zaměstnanci Bílého domu.

Covidem-19 onemocněl i Bidenův předchůdce Donald Trump v říjnu 2020, tedy v době, kdy vakcíny proti covidu-19 ještě nebyly schválené zdravotnickými úřady a způsoby léčby byly omezené a méně pokročilé. Trump tehdy podstoupil experimentální léčbu protilátkami a steroidy a strávil tři dny ve vojenské nemocnici Waltera Reeda.

Počet nově pozitivně testovaných i hospitalizovaných s covidem-19 v USA má stejně jako ve zbytku světa zvyšující se tendenci. Ve zhruba 330milionové zemi přibylo za poslední den podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) asi 160.000 tisíc nových případů covidu-19. Téměř 68 procent americké populace má dokončené očkování.

Největší přírůstky oproti datu před dvěma týdny zaznamenaly jižní státy Alabama (o 39 procent více), Louisiana (o 44 procent více) a Oklahoma (o 53 procent více).