reklama

"Prohlašuji, že parlament Republiky Kosovo zvolil Vjosu Osmaniovou prezidentkou republiky," uvedl předseda parlamentu Glauk Konjufca.

Poslanci Osmaniovou zvolili ve třetím kole hlasování. V předchozích dvou kolech se hlavu státu zvolit nepodařilo kvůli nízkému kvóru poslanců. Většina zástupců opozice ve 120členném parlamentu volbu v sobotu i dnes bojkotovala.

Právnička Osmaniová stála v čele Kosova jako prozatímní prezidentka od začátku loňského listopadu, kdy úřadující prezident Hashim Thaçi rezignoval kvůli obviněním z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti u tribunálu pro Kosovo v Haagu. Poslední dva týdny zastával funkci Konjufca.

Osmaniová je druhou ženou v čele Kosova od roku 2008, kdy země vyhlásila nezávislost na Srbsku. Ve volbě měla podporu levicového hnutí Sebeurčení (Vetevendosje!), které v polovině února s velkou převahou vyhrálo parlamentní volby. Uskupení nyní drží tři nejdůležitější úřady v zemi; funkci premiéra, prezidenta a předsedy parlamentu, připomíná agentura AP.

reklama