Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko při očkování upřednostnilo některé profese před seniory

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na Slovensku se od uplynulého víkendu mohou nechat očkovat proti covidu-19 také mladší prodavači, taxikáři, revizoři a řidiči v městské hromadné dopravě či průvodčí ve vlacích, byť část seniorů na očkování ještě čeká. Úřady pro zmíněné profese vyčlenily vakcínu od firmy , kterou země očkuje osoby do věku 55 let a kterou již byli očkováni učitelé. Informovalo o tom slovenské ministerstvo zdravotnictví.

Analytik Dušan Zachar očkovací strategii kritizoval a upozornil, že unijní léková agentura (EMA) horní věkový limit pro použití očkovací látky od AstraZeneca nestanovila. V Česku se touto vakcínou mohou očkovat všichni dospělí.

Upřednostnění pracovníků ve věku od 18 do 55 let ve zmíněných profesích slovenské ministerstvo zdravotnictví zdůvodnilo tím, že během výkonu práce přicházejí do kontaktu s jinými lidmi. Tito pracovníci se v očkovacích centrech v probíhající páté fázi očkování musejí prokázat potvrzením od zaměstnavatele.

Přednost při očkování dostali také zaměstnanci, jež úřady zařadí na seznam lidí, kteří jsou například nezastupitelní při naplňování hospodářské a sociální funkce státu. Ministerstvo vnitra, jež tento pořadník sestavuje, již vyzvalo ostatní ministerstva, aby na seznam zařadilo jen osoby, které splňují stanovená kritéria.

Opakované změny v očkovací strategii Slovenska způsobily, že například obyvatelé ve věku 65 až 74 let se propadli ze čtvrté fáze očkování až do osmé. Zatím není jasné, kdy na tuto skupinu dojde řada. Slovensko se podobně jako jiné země EU potýká s nedostatkem vakcín.

Analytik nevládního Institutu pro ekonomické a sociální reformy (INEKO) Zachar v komentáři v listu Denník N za odborně nepochopitelnou označil skutečnost, že místo věku a rizikovosti chronických nemocí Slovensko upřednostňuje při očkování povolání. Uvedl, že šedesátníci a sedmdesátníci jsou nejpočetnější věkovou kategorií, která v souvislosti s onemocněním covid-19 vyžaduje hospitalizaci na jednotkách intenzivní péče a použití umělé plicní ventilace.

Podle Zachara EMA nestanovila horní věkovou hranici pro použití vakcíny od firmy AstraZeneca a tuto očkovací látku používají pro všechny dospělé například Česko a Británie. Naopak jiné země zvolily opatrnější přístup a k věkovému limitu přistoupily.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví při dřívějším očkování učitelů upozornilo na častější vedlejší účinky či potíže po podání vakcíny od AstraZeneca.

Právě očkování označili slovenští politici za hlavní způsob, jak zvládnout epidemii covidu-19. Slovensko v současnosti čelí silné druhé vlně koronaviru, nemocnice se potýkají s vytížením svých lůžkových kapacit i personálu a země se v únoru dostala v přírůstku úmrtí po nákaze koronavirem v přepočtu na obyvatele na první místo na světě.

Témata:  Slovensko očkování AstraZeneca

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.