Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při ruském ostřelování Doněcké oblasti zahynulo šest civilistů, tvrdí Ukrajinci

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Při ruském ostřelování Doněcké oblasti na východě Ukrajiny zahynulo v úterý šest civilistů a dalších sedm utrpělo zranění. Informuje o tom dnes server The Kyiv Independent, který se odvolává na ukrajinské úřady. Ukrajinští vojáci za uplynulý den odrazili na východě země přes 60 ruských útoků a invazní síly se snaží o plné ovládnutí Bachmutu, uvedl v ranním hlášení ukrajinský generální štáb. Podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) Rusové v minulých dnech v Bachmutu postoupili, zatím ale nejsou vizuální důkazy o tom, že zcela ovládali centrum města.

Ve třech obcích v Doněcké oblasti zahynulo šest lidí včetně zdravotní sestry, píše The Kyiv Independent. Útoky navíc poškodily obytné domy i jednu administrativní budovu.

Jedny z nejtvrdších bojů se nadále odehrávají v okolí Bachmutu, který se ruské jednotky snaží už měsíce dobýt ve snaze obsadit celou Doněckou oblast, která je součástí východního průmyslového srdce Ukrajiny - Donbasu. Ukrajinský generální štáb ve svém dnešním pravidelném ranním hlášení o vývoji bojů uvádí, že Bachmut je společně s Marjinkou, dalším městem v Doněcké oblasti, epicentrem bojů. Invazní jednotky se mimoto nadále soustřeďují na útok ve směrech na Lyman a Avdijivku v Doněcké oblasti, uvádí také generální štáb.

Ruští vojáci patrně v uplynulých dnech postoupili v jižní části Bachmutu, uvádí ve svém pravidelném hodnocení vývoje bojů Institut pro studium války. Podle něj to lze odvodit z geolokalizačních záběrů. Americkým analytikům se naopak nepodařilo ověřit tvrzení jednoho z proruských vojenských blogerů, že žoldnéři z Wagnerovy skupiny ovládají celé centrum Bachmutu. Podle institutu nelze potvrdit ani úterní tvrzení proruských komentátorů, že ruské síly ovládly vlakové nádraží Bachmut-1.

Ruské síly zároveň pokračují s útoky v okolí Bachmutu, upozorňují američtí analytici. Ukrajinský generální štáb tvrdí, že odrazil útok u Bohdanivky, která leží asi šest kilometrů severozápadně od města.

"Okupanti provedli neúspěšné útočné akce u Bohdanivky," tvrdí velení ukrajinských sil s poznámkou, že obránci v tomto úseku fronty za uplynulý den odrazili asi 30 ruských útoků. Celkem hlásí odražení šesti desítek takových útoků.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit. Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny už před několika dny tvrdil, že jeho bojovníci na budovu samosprávy Bachmutu vyvěsili ruskou vlajku, a město tak z právního hlediska dobyli. Ukrajinská armáda jeho tvrzení popřela.

Podle dalších informací generálního štábu ukrajinské armády vyvíjejí ruské síly i nadále psychologický nátlak na obyvatele okupovaných částí Ukrajiny. Ve městě Melitopol v Záporožské oblasti údajně šířili letáky o evakuaci do Ruska a o hrozbách souvisejících s postupem ukrajinské armády, píše server The Kyiv Independent.

Podle ISW ruské síly rovněž pokračují v přípravách na očekávanou ukrajinskou protiofenzivu v jižním směru. Ukrajinská armáda zároveň upozornila, že Rusko posílilo svou přítomnost v Černém moři, kde má v současnosti 15 vojenských lodí, včetně šesti, které nesou rakety.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.