Ve třech obcích v Doněcké oblasti zahynulo šest lidí včetně zdravotní sestry, píše The Kyiv Independent. Útoky navíc poškodily obytné domy i jednu administrativní budovu.

Jedny z nejtvrdších bojů se nadále odehrávají v okolí Bachmutu, který se ruské jednotky snaží už měsíce dobýt ve snaze obsadit celou Doněckou oblast, která je součástí východního průmyslového srdce Ukrajiny - Donbasu. Ukrajinský generální štáb ve svém dnešním pravidelném ranním hlášení o vývoji bojů uvádí, že Bachmut je společně s Marjinkou, dalším městem v Doněcké oblasti, epicentrem bojů. Invazní jednotky se mimoto nadále soustřeďují na útok ve směrech na Lyman a Avdijivku v Doněcké oblasti, uvádí také generální štáb.

Ruští vojáci patrně v uplynulých dnech postoupili v jižní části Bachmutu, uvádí ve svém pravidelném hodnocení vývoje bojů Institut pro studium války. Podle něj to lze odvodit z geolokalizačních záběrů. Americkým analytikům se naopak nepodařilo ověřit tvrzení jednoho z proruských vojenských blogerů, že žoldnéři z Wagnerovy skupiny ovládají celé centrum Bachmutu. Podle institutu nelze potvrdit ani úterní tvrzení proruských komentátorů, že ruské síly ovládly vlakové nádraží Bachmut-1.

Ruské síly zároveň pokračují s útoky v okolí Bachmutu, upozorňují američtí analytici. Ukrajinský generální štáb tvrdí, že odrazil útok u Bohdanivky, která leží asi šest kilometrů severozápadně od města.

"Okupanti provedli neúspěšné útočné akce u Bohdanivky," tvrdí velení ukrajinských sil s poznámkou, že obránci v tomto úseku fronty za uplynulý den odrazili asi 30 ruských útoků. Celkem hlásí odražení šesti desítek takových útoků.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit. Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny už před několika dny tvrdil, že jeho bojovníci na budovu samosprávy Bachmutu vyvěsili ruskou vlajku, a město tak z právního hlediska dobyli. Ukrajinská armáda jeho tvrzení popřela.

Podle dalších informací generálního štábu ukrajinské armády vyvíjejí ruské síly i nadále psychologický nátlak na obyvatele okupovaných částí Ukrajiny. Ve městě Melitopol v Záporožské oblasti údajně šířili letáky o evakuaci do Ruska a o hrozbách souvisejících s postupem ukrajinské armády, píše server The Kyiv Independent.

Podle ISW ruské síly rovněž pokračují v přípravách na očekávanou ukrajinskou protiofenzivu v jižním směru. Ukrajinská armáda zároveň upozornila, že Rusko posílilo svou přítomnost v Černém moři, kde má v současnosti 15 vojenských lodí, včetně šesti, které nesou rakety.

reklama