Ruské jednotky mezitím zvýšily intenzitu dělostřeleckých a leteckých útoků v oblasti Bachmutu, potvrdila v noci na dnešek náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová.

U města Svatove v Luhanské oblasti projektil zasáhl soukromý dům, ve kterém byli lidé, a vypukl požár. Kvůli silnému dělostřeleckému ostřelování nebylo možné zachránit lidi z hořících trosek, uvedl Lysohor. Jedna žena utrpěla v důsledku bombardování obce Novojehorivka rány do krku, rukou a nohou od šrapnelů a byla hospitalizována v Charkově.

Také Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny ruské jednotky v pondělí intenzivně ostřelovaly, a to v 57 případech. Na její území vypálily 342 granátů a zraněn byl jeden civilista, uvedl na telegramu oblastní vojenský správce Prokudin. Rusové k útokům použili těžké dělostřelectvo, drony a letadla. Okupovanou část Chersonské oblast navštívil podle tvrzení agentury TASS z dnešního rána ruský prezident Vladimir Putin.

V okrese Baštan v Mykolajivské oblasti zaútočili ruští vojáci v noci s drony na objekt průmyslové infrastruktury, oznámil šéf regionální vojenské správy Vitalij Kim. Zatím nejsou hlášeny oběti.

Ruské jednotky rovněž zintenzivnily ostřelování Bachmutu a okolí v Doněcké oblasti. "Nepřítel jednoduše srovnává budovy a objekty v Bachmutu se zemí," uvedla náměstkyně ministra obrany Maljarová. "Neúspěšné" ruské ofenzivy podle ní pokračují v Lymanu, Bachmut, Avdijivce a Marjince v Doněcké oblasti. Rovněž neúspěšná byla údajně ruská útočná operace u Kupjansku. Města Bachmut a Marjinka jsou nadále epicentry nepřátelských útoků, dodala Maljarová.

Ukrajinská armáda podle generálního štábu od začátku ruské agrese vyřadila z boje 183.130 ruských vojáků, z toho 470 za poslední den. Informace tohoto druhu nelze nezávisle ověřit.

Britské ministerstvo obrany ve svém pravidelném komentáři k vývoji situace na bojišti uvedlo, že na Donbase pokračují těžké boje, nicméně existuje podle něj reálná možnost, že Rusko omezuje ofenzivní akce v okolí města Doněck, nejspíše proto, aby přesměrovalo zdroje k Bachmutu. "V Bachmutu pokračují síly ruského ministerstva obrany a (žoldnéřské) Wagnerovy skupiny v plíživém postupu. Frontová linie v centru města z velké části kopíruje hlavní železniční trať," píše britský resort obrany.

Podle poslední zprávy amerického Institut pro studium války (ISW) si finančník Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Jevgenij Prigožin zřejmě znovu získává určitou přízeň ruského prezidenta Vladimira Putina. Děje se tak pravděpodobně v důsledku neschopnosti ruské konvenční armády splnit úkoly, které jí Putin uložil pro zimní ofenzivu na Donbase, domnívají se analytici institutu. Ruští žoldnéři zřejmě podle něj opět dostávají posily, munici a politické uznání.

reklama