Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Patnáctiletý chlapec v Severní Karolíně zastřelil pět lidí, včetně policisty

Zbraně, ilustrační fotografie.
Zbraně, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Pět lidí, včetně policisty mimo službu a 16letého chlapce, bylo zabito při střelbě ve městě Raleigh ve státě Severní Karolína na jihovýchodě Spojených států. Nejméně dva další lidé jsou zraněni. Dnes policie oznámila, že pachatelem je 15letý chlapec, který je nyní v nemocnici v kritickém stavu. Prezident Joe Biden se podobně jako v předchozích případech střelby vyslovil pro zákaz útočných zbraní.

Střelba v rezidenční části města Raleigh začala ve čtvrtek večer místního času (v noci na dnešek SELČ). Následovalo rozsáhlé pátrání po útočníkovi, které část metropole Severní Karolíny uzavřelo. Pachatel podle policejní ředitelky začal na lidi střílet na cestě pro pěší. Zatčen byl podle policie v domě poté, co několik hodin unikal policii. Možný motiv úřady nesdělily.

"To stačí," uvedl dnes k případu Biden. "Byli jsme zarmouceni a modlili jsme se s příliš velkým počtem rodin, které musely unést to hrozné břemeno hromadné střelby," uvedl Biden v prohlášení. Vyslovil se v něm rovněž opět pro zákaz útočných zbraní. Biden se dlouhodobě zasazuje o zákaz poloautomatů, ale naráží na vytrvalý odpor republikánů.

"Musíme toto nesmyslné násilí v Americe zastavit," prohlásila starostka města Mary-Ann Baldwinová na tiskové konferenci. Guvernér Roy Cooper střelbu v Raleighu označil za noční můru a nesmyslný a pobuřující násilný čin. Policie nejprve podezřelého popsala jako mladistvého bělocha. Jeho věk oznámila až později. Zatčen byl podle stanice WTVD, zpravodajské pobočky ABC News, v garáži.

Dva lidé, včetně jednoho policisty, byli podle AP převezeni do nemocnice. Policista byl propuštěn, ale druhý zraněný je v kritickém stavu.

Patnáctiletý střelec patří k nejmladším pachatelům podobných útoků ve Spojených státech. Teenagerů, kteří zaútočili na školy, ale bylo v nedávné minulosti víc. Například pachatelům jednoho z nejznámějších školních masakrů v USA na střední škole Columbine na denverském předměstí Littleton ve státě Colorado z dubna 1999, kdy zemřelo 15 lidí včetně obou útočníků, bylo 17 a 18 let.

Deset obětí měla střelba v jedné ze tříd střední školy v texaském městě Santa Fe, kde vraždil sedmnáctiletý student (svůj čin přežil, nyní je v psychiatrické léčebně). A dokonce jen 16 let bylo pachateli útoku v indiánské rezervaci v Red Lake ve státě Minnesota, při kterém v březnu 2005 zemřelo devět lidí a útočník.

Ve Spojených státech se podle agentury AP ve čtvrtek jednalo o 25. hromadnou vraždu v letošním roce definovanou v databázi jako vraždu se čtyřmi a více zastřelenými vyjma pachatele. Podle webu Gun Violence Archive bylo při střelbách v USA letos zabito přes 34.000 lidí.

Témata:  střelba v USA policie USA zbraně

Aktuálně se děje

14. července 2024 10:26

Netanjahu: Izrael zatím neví, jestli útok nepřežili velitelé Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sobotní tiskové konferenci řekl, že stále není jasné, zdali se armádě při sobotním útoku v Pásmu Gazy podařilo zlikvidovat dva velitele militantního hnutí Hamás. Informoval o tom server Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy