reklama

Stovky dalších lidí, které otřesy zasáhly ve spánku uprostřed noci, jsou zranění. V oblasti, kde je velmi špatná infrastruktura, pokračují záchranné práce, do nichž se zapojila i armáda s vrtulníky.

"Dosud zemřelo asi 15 až 20 lidí. Bilance zemřelých by mohla stoupnout," sdělil agentuře AFP šéf úřadu pro zvládání přírodních katastrof provincie Balúčistán. Regionální ministr vnitra hovořil o dvaceti obětech a zhruba 300 zraněných, kteří jsou ošetřováni v místních nemocnicích.

Podle měření Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) mělo zemětřesení sílu 5,7 stupně, epicentrum bylo asi 100 kilometrů východně od provinční metropole Kvéta, v hloubce 10 kilometrů. Epicentrum je poměrně blízko k povrchu, což zpravidla znamená silnější záchvěvy na povrchu. Podle Americké geologické služby (USGS) mělo sílu 5,9 stupně a epicentrum bylo v hloubce devět kilometrů.

Nejblíže epicentru je město Harnai, kde žije asi 11.000 lidí. Na twitteru se objevily fotografie a zprávy od místních obyvatel, že se zhroutilo několik domů a v sutinách jsou uvězněny stovky lidí. V oblasti jsou časté domy z hlíny, které otřesy nevydržely a své obyvatele zavalily. Absence elektrické energie a mobilního signálu komplikuje záchranné operace.

Pákistán leží na hranici indické a euroasijské tektonické desky, zemětřesení jsou tu proto poměrně častá. V říjnu 2015 zemětřesení o síle 7,6 stupně zabilo na 400 lidí. V roce 2005 si o desetinu stupně silnější zemětřesení vyžádalo téměř 80.000 lidských životů a přes 3,5 milionu lidí přišlo o své domovy.

reklama