Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příčina exploze v Bejrútu stále nejasná, zkoumá se i možnost "vnějšího zásahu"

Libanon
Libanon
Foto: Pixabay

Vyšetřovatelé úterního výbuchu v bejrútském přístavu podle libanonského prezidenta Michela Aúna zkoumají, zda příčinou neštěstí byla nedbalost, nehoda či vnější zásah. S odvoláním na dnešní sdělení prezidentovy kanceláře to napsala agentura Reuters. Mohutná exploze má na svědomí už více než 150 životů.

"Příčina dosud nebyla stanovena. Je možné, že šlo o vnější zásah raketou, bombou nebo jiný čin," řekl Aún místním médiím.

Podle prezidenta se vyšetřování výbuchu v přístavním skladu, kde byly uloženy vysoce výbušné materiály, soustředí na tři oblasti. "Zaprvé, jak se tam výbušné materiály dostaly a jak byly uskladněny... Zadruhé, zda byl výbuch výsledkem nedbalosti nebo nehody... A zatřetí možnost, že šlo o vnější zásah," uvedl prezident.

Odmítl zároveň návrhy na mezinárodní vyšetření exploze, protože by to podle jeho slov "rozmělnilo pravdu". Prezident, který je v úřadu od roku 2016, také řekl, že se o nebezpečném skladu v přístavu dověděl až letos v červenci a dal příkaz učinit, co je nezbytné.

Premiér Hasan Dijáb a prezident Aún již dříve uvedli, že explodovalo 2750 tun dusičnanu amonného, který byl šest let nebezpečně uložen ve skladu v přístavu. Dusičnan amonný se využívá v hnojivech, ale také v bombách, píše Reuters.

Aún uvedl, že požádal francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který Bejrút navštívil ve čtvrtek, aby "zajistil letecké záběry, jež odhalí, co se stalo; pokud je Francouzi nemají, požádáme o ně jiný zdroj".

Nejmenovaný zdroj, který zná první podrobnosti z vyšetřování, Reuters ve středu sdělil, že příčinou výbuchu byla patrně nečinnost a nedbalost ohledně obsahu skladu. Podle tohoto zdroje mělo záležitost řešit několik komisí a soudců, ale "nic se s tím nedělalo".

USA nevyloučily, že příčinou neštěstí byl útok, zatímco Izrael, který s Libanonem několikrát válčil, odmítl, že by měl jakýkoli podíl na katastrofě, píše Reuters.

Aún uvedl, že v rámci vyšetřování bylo zadrženo 20 zaměstnanců přístavu. Centrální banka zároveň zmrazila účty sedmi lidí, včetně vedoucího přístavu a šéfa celní správy.

Mezinárodní organizace kriminální policie (Interpol) dnes oznámila, že na libanonskou žádost posílá do Libanonu odborníky kvůli identifikaci mrtvých. Generální tajemník Interpolu Jürgen Stock řekl, že organizace se svými zkušenostmi může libanonským úřadům pomoci.

List The Guardian získal svědectví Libanonce, jenž pracoval ve skladu, který vybuchl. Júsuf Šaháda žije od března v Kanadě, ale řekl, že ve skladu bylo kromě dusičnanu uloženo několik pytlů s pyrotechnikou. Příkaz k uložení dusičnanu prý vydala armáda s tím, že pro něj nemá jiné místo. Šaháda věděl o téměř každodenních stížnostech celníků i zaměstnanců bezpečnosti, kteří upozorňovali na nevhodnost uložení. "Ve skladu 12 bylo 30-40 plastových pytlů pyrotechniky" zabavené v letech 2009 až 2010, tvrdil Šaháda. "Ty pytle byly vlevo od vchodu. Stěžoval jsem si na to, bylo to nebezpečné. Bylo tam také vlhko, čekalo to jenom na to, až se stane neštěstí. V první řadě ty chemikálie do skladu neumístili přístavní zaměstnanci. Rozhořčení musí směřovat k vládě," řekl Šaháda.

Zdroj obeznámený s předběžnými závěry vyšetřování uvedl, že ve skladišti číslo devět v bejrútském přístavu v úterý propukl požár, který se poté rozšířil do skladu číslo 12, kde byl uložen dusičnan amonný.

Mnozí Libanonci tvrdí, že výbuch a jeho okolností odrážejí rozsáhlou korupci a bratříčkování vládnoucích elit a že vláda se dlouhodobě snaží svá různá selhání svalit na níže postavené činitele. Aún podle Reuters nyní prohlásil, že před soudem mohou stanout "velcí i malí" činitelé.

Témata:  exploze v libanonském Bejrútu Libanon Michel Aún

Související

Aktuálně se děje

27. listopadu 2025 9:13

Osobitá cesta Charlotte Gottové. Fanoušci by se měli dočkat velkého okamžiku

Česko už před několika lety zjistilo, že pěvecky nadaná je i Charlotte Gottová, starší ze dvou manželských dcer legendárního Karla Gotta. Fanoušci ale stále marně čekají na okamžik, kdy dívka zahájí vlastní pěveckou kariéru. Podle nejnovějších informací se na tom pilně pracuje. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Požár v Hongkongu

Tragédie v Hongkongu: Po požáru je 80 mrtvých a počet dál roste, policie začala zatýkat

Hongkongská policie naznačila, že nebezpečné lešení a pěnové izolační materiály použité během údržby mohly být příčinou rychlého šíření ničivého požáru v komplexu obytných věžových domů. Při požáru dosud zahynulo nejméně 83 lidí a přes 250 osob je stále pohřešováno. Hasiči i ve čtvrtek bojovali s intenzivním žárem a hustým kouřem, aby se dostali k lidem, kteří mohli být uvězněni ve vyšších patrech komplexu Wang Fuk Court. V pozdních hodinách dne byl z jednoho schodiště v šestnáctém patře jedné z věží zachráněn jeden přeživší.