reklama

Ministerstvo se již dlouho řídí pravidlem, že nevznáší obvinění proti politickým kandidátům v období před volbami, které je tradičně definované jako 60 dní před hlasováním a které letos začíná 10. září. Všeobecné volby se v USA budou konat 8. listopadu.

Ačkoliv Trump sám v listopadu nekandiduje, podpořil mnoho republikánských kandidátů na guvernérské i kongresové posty. Média také spekulují, že ještě do listopadu Trump oznámí, že bude znovu kandidovat na prezidenta.

"Stranická politika nesmí hrát žádnou roli v práci federálních vyšetřovatelů, ani žalobců, kteří zahajují trestní stíhání," uvedl ministr spravedlnosti Merrick Garland. Vyšetřovatelům však nic nebrání v tom, aby v činnosti pokračovali za zavřenými dveřmi, například vyslýchali svědky či analyzovali dokumenty.

Začátkem srpna agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) prohledali Trumpovo floridské sídlo v Mar-a-Lago, aby zabavili utajované dokumenty, které Trump neodevzdal Národnímu archivu po odchodu z Bílého domu, což je povinnost každého amerického prezidenta, který v úřadu končí.

Republikánský senátor Lindsey Graham nedávno v rozhovoru se stanicí Fox News uvedl, že v "ulicích budou bouře", pokud bude Trump ve věci utajovaných dokumentů obžalován.

Ve státě Georgia Trump čelí obvinění, že se snažil zvrátit výsledky prezidentských voleb. Na začátku loňského roku unikla do médií nahrávka telefonátu mezi Trumpem a státním tajemníkem Georgie Bradem Raffenspergerem, který dohlížel na organizaci voleb. Trump tehdy mimo jiné Raffenspergerovi sdělil, že od něj potřebuje "najít" přesný počet hlasů, které mu chybí ke zvrácení porážky. "Chci jen najít 11.780 hlasů," řekl údajně rozrušený Trump Raffenspergerovi.

Předmětem velké mediální pozornosti je také vyšetřování amerického Kongresu, který zkoumá Trumpovo jednání během útoku na budovu Kapitolu 6. ledna 2021.

Začátkem příštího roku by mělo začít soudní řízení kvůli údajné pomluvě novinářky E. Jean Carrollové, která zažalovala Trumpa za pomluvu v listopadu 2019, několik měsíců poté, co jej veřejně obvinila ze znásilnění.

Předmětem vyšetřování je kvůli údajným finančním podvodům také Trumpův rodinný podnik Trump Organization, a to v občanském i trestním řízení ve státě New York.