reklama

Druhá je Indie (přes 43 milionů) a třetí Brazílie (29,8 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo ve Francii (25,1 milionu). Tempo růstu počtu nových případů nyní mírně zpomalilo, deset milionů nakažených přibylo za šest dní, předtím to bylo za pět dnů.

V České republice se počet lidí, kteří se koronavirem nakazili, blíží 3,8 milionu, což je zhruba 353.000 na milion obyvatel. Podle serveru Ourworldindata.org je ČR 20. nejvíce zasaženou zemí podle poměrného počtu nakažených (ještě na začátku roku byla osmá, pak ale začala ve srovnání s dalšími zeměmi v žebříčku klesat).

Z celého světa je na tom nyní nejhůře Dánsko (522.802 případů nákazy na milion obyvatel), v první desítce jsou pak Andorra (513.393), Island (483.701), Slovinsko (459.644), Nizozemsko (455.518), Kypr (452.794), San Marino (444.722), Slovensko (441.999), Lotyšsko (422.876) a Lichtenštejnsko (418.701).

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.