reklama

K násilí během demonstrace podle Reuters došlo pouze v izolovaných případech. Při jednom z nich skupina Trumpových odpůrců napadla prezidentova stoupence, který spadl na zem a byl ošetřen poté, co utrpěl zranění hlavy.

zdroj: YouTube

Přední americká média před týdnem prohlásila demokrata Joea Bidena vítězem amerických prezidentských voleb. Při sobotním protestu bylo slyšet skandování: "USA, USA", "Zastavte krádež" či "Další čtyři roky!". Mnozí mávali americkými vlajkami a vyjadřovali svou nespokojenost s výsledkem sčítání hlasů.

"Myslím si, že to bylo zmanipulováno na více frontách," uvedl podle Reuters jeden z účastníků demonstrace, který do Washingtonu dorazil z Floridy. "Také média byla zaujatá, takže přesvědčila miliony Američanů k hlasování pro Bidena. Nenávidí Trumpa," dodal.

Dav lidí oslavoval pomalý průjezd prezidentské limuzíny ulicemi Washingtonu. Někteří stáli jen několik metrů od Trumpova vozidla, jiní vyjadřovali nadšení během souběžně s kolonou. Prezident v pátek naznačil, že se chystá shromáždění na svou podporu účastnit.

Po průjezdu Náměstím svobody, kde manifestace pod názvem Million MAGA March (Milionový pochod MAGA) začala, kolona odjela do Trumpova golfového klubu ve Virginii. MAGA je akronymem ústředního motta Trumpova prezidentství: Make America Great Again (Vraťme Americe její velikost).

reklama