Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč by se Írán neměl mstít za smrt Solejmáního?

Íránský tank Karrar
Íránský tank Karrar
Foto: tn.ai

Jakákoli odveta Teheránu za zabití íránského generála Kásema Solejmáního by byla "velmi špatné rozhodnutí". Podle agentury Reuters to v pátek řekl médiím bezpečnostní poradce Bílého domu Robert O'Brien.

Americký prezident Donald Trump je podle něj ochoten spory s íránskou vládou řešit diplomatickou cestou.

O'Brien při pátečním konferenčním hovoru s novináři uvedl, že Solejmání před svou smrtí cestoval po Blízkém východu a plánoval útoky proti americkým diplomatům a vojákům v regionu. Do Bagdádu prý přicestoval ve čtvrtek ze syrské metropole Damašku.

V iráckém hlavním městě se elitní íránský generál stal v noci na pátek terčem amerického raketového útoku, který kromě něj zabil i několik dalších lidí včetně člena vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. Německo, Francie či Británie následně vyzvaly ke snížení napětí mezi Spojenými státy a Íránem, zatímco nejvyšší íránští představitelé slíbili odvetnou akci.

Podle Trumpova poradce O'Briena může íránská vláda stále "usednout se Spojenými státy" k vyjednávání. Americký prezident je prý připraven zahájit rozhovory bez předem daných podmínek, citovala z vyjádření O'Briena televize CNN.

Témata:  Írán Donald Trump Kásim Sulejmání

Aktuálně se děje

14. srpna 2026 16:15

Leo Beránek budí vášně mezi blízkými. Otec se brání nařčením

Leo Beránek ve vazbě čeká, zda náhodou opět neskončí ve vězení. Mezitím se kvůli němu vyhrotily vztahy mezi dalšími členy rodiny. Leův otec se rozhodl reagovat na nařčení, která měla vzbudit dojem, že se o syna nedostatečně zajímá. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy