Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč nesměla vlajka EU na Eurovizi? EK žádá vysvětlení

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas požádal Evropskou vysílací unii (EBU) o vysvětlení, proč během finále písničkové soutěže Eurovize zakázala mávat vlajkou Evropské unie.

Finále letošní Eurovize se konalo v sobotu ve švédském městě Malmö. Podle agentury AFP organizátoři zakázali používat jakoukoli jinou vlajku než vlajky zúčastněných zemí.

Tento zákaz se vztahoval i na vlajku EU s dvanácti hvězdami, která reprezentuje 27 členských států EU a je také symbolem Rady Evropy, která zahrnuje 46 zemí.

Eurokomisař Schinas uvedl, že toto rozhodnutí organizátorů vrhlo stín na událost, která měla za cíl spojit evropské občany.

"Méně než měsíc před volbami do Evropského parlamentu a v době geopolitických turbulencí (...) rozhodnutí EBU poškodilo symbol, který spojuje všechny Evropany," napsal Schinas ve svém dopise. Uvedl také, že EU se stala terčem "zlomyslných a autoritářských aktérů".

Schinas poukázal na to, že organizátoři olympijských her v Paříži evropskou vlajku naopak povolili. Tato nekonzistentnost podle něj vyvolává otázky o povaze a účelu soutěže Eurovision Song Contest.

Eurokomisař proto žádá organizátory o vysvětlení logiky jejich rozhodnutí a případné vyvození odpovědnosti za tento krok.

Evropská komise již v pondělí oznámila, že bude kontaktovat EBU, aby ji upozornila na toto pochybení.

Soutěž Eurovision Song Contest vyhrál Švýcar Nemo, který se stal prvním umělcem identifikujícím se jako nebinární.

V sobotním finále se setkali zástupci 25 zemí, ale velká část pozornosti se soustředila na kontroverzi kolem zástupkyně Izraele kvůli válce, kterou jeho armáda vede v Pásmu Gazy proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. 

Témata:  Eurovize EU

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy