Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč nesměla vlajka EU na Eurovizi? EK žádá vysvětlení

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas požádal Evropskou vysílací unii (EBU) o vysvětlení, proč během finále písničkové soutěže Eurovize zakázala mávat vlajkou Evropské unie.

Finále letošní Eurovize se konalo v sobotu ve švédském městě Malmö. Podle agentury AFP organizátoři zakázali používat jakoukoli jinou vlajku než vlajky zúčastněných zemí.

Tento zákaz se vztahoval i na vlajku EU s dvanácti hvězdami, která reprezentuje 27 členských států EU a je také symbolem Rady Evropy, která zahrnuje 46 zemí.

Eurokomisař Schinas uvedl, že toto rozhodnutí organizátorů vrhlo stín na událost, která měla za cíl spojit evropské občany.

"Méně než měsíc před volbami do Evropského parlamentu a v době geopolitických turbulencí (...) rozhodnutí EBU poškodilo symbol, který spojuje všechny Evropany," napsal Schinas ve svém dopise. Uvedl také, že EU se stala terčem "zlomyslných a autoritářských aktérů".

Schinas poukázal na to, že organizátoři olympijských her v Paříži evropskou vlajku naopak povolili. Tato nekonzistentnost podle něj vyvolává otázky o povaze a účelu soutěže Eurovision Song Contest.

Eurokomisař proto žádá organizátory o vysvětlení logiky jejich rozhodnutí a případné vyvození odpovědnosti za tento krok.

Evropská komise již v pondělí oznámila, že bude kontaktovat EBU, aby ji upozornila na toto pochybení.

Soutěž Eurovision Song Contest vyhrál Švýcar Nemo, který se stal prvním umělcem identifikujícím se jako nebinární.

V sobotním finále se setkali zástupci 25 zemí, ale velká část pozornosti se soustředila na kontroverzi kolem zástupkyně Izraele kvůli válce, kterou jeho armáda vede v Pásmu Gazy proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. 

Témata:  Eurovize EU

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 23:05

Trump ohlásil zavedení dlouho očekávaných cel. Odstartoval obchodní válku

Spojené státy zavedou od zítřejšího dne na řadu států reciproční cla zhruba do poloviční výše a minimální cla ve výši 10 %. V dlouho očekávaném projevu to během „Dne osvobození“ oznámil americký prezident Donald Trump. O půlnoci také začnou platit 25% cla na zahraniční automobily.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.