"Číňané chtěli část projevu Charlese Michela cenzurovat. Brusel raději zrušil vysílání celého projevu," sdělil agentuře diplomat pod podmínkou zachování anonymity. "Předseda Michel byl pozván, aby na šanghajském veletrhu promluvil. Na žádost čínských úřadů jsme skutečně poskytli předem nahranou zprávu, která nakonec nebyla odvysílána," řekl agentuře AFP v Bruselu Michelův mluvčí Barend Leyts. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes uvedl, že o této epizodě, která se odehrála během mezinárodního veletrhu, neví.

Čínské úřady chtěly podle jiného nejmenovaného diplomata cenzurovat všechny zmínky o ruské invazi na Ukrajinu. V Číně se kvůli významnému strategického spojenectví s Ruskem jedná o citlivé téma a oficiálně zastává Čína vůči konfliktu na Ukrajině neutrální postoj. Michel chtěl v projevu také zmínit, že přehnaná závislost Evropy na ruských fosilních palivech vedla k nevyvážené situaci na trhu. "V Evropě chceme v našich obchodních vztazích kultivovat rovnováhu, abychom předešli nadměrné závislosti. To platí také o našich vztazích s Čínou," mělo zaznít v projevu.

Poté, co byly na Čínu uvaleny sankce kvůli obviněním z porušování lidských práv Ujgurů v severozápadní oblasti Sin-ťiang, se vztahy mezi EU a Čínou zhoršily. Podle dokumentu vydaného minulý měsíc unijní diplomacií EU po hospodářské stránce pohlíží na Peking jako na konkurenta, který propaguje "alternativní pohled na světový řád."