Ukrajinské úřady naopak tvrdí, že invazní jednotky v noci na dnešek ostřelovaly Enerhodar a město je částečně bez elektřiny a dodávek vody.

Podle Rogova ukrajinské speciální jednotky připluly k Záporožské jaderné elektrárně, která se nachází na břehu Dněpru, na zhruba 30 výsadkových plavidlech. "Po ostřelování města byl zahájen pokus o vylodění, včetně pokusu o obsazení Záporožské jaderné elektrárny. Bitva trvala několik hodin, nejméně tři až tři a půl hodiny. Pokus o vylodění byl odražen," tvrdí Rogov. Tento činitel okupační správy oblasti zároveň prohlásil, že ukrajinské ozbrojené síly se připravují na ofenzivu na Enerhodar.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit. Agentura RIA Novosti nezveřejnila žádné důkazy, které by Rogovovo tvrzení potvrzovaly.

Ukrajinský starosta Enerhodaru dnes podle agentury Ukrinform naopak na telegramu napsal, že město ostřelují ruské síly, kvůli čemuž je částečně bez dodávek elektřiny a vody. "Ostřelování - nejprve průmyslové zóny a pak i samotného města, začalo kolem půlnoci a neustalo ani ráno," napsal starosta Dmytro Orlov a dodal, že má informace o poškození jedné z rozvoden a budovy výboru městské rady. Informace o civilních obětech se podle něj upřesňují.

Ruské invazní síly obsadily Záporožskou jadernou elektrárnu na začátku března, provoz ovšem stále zajišťují Ukrajinci. Kyjev a Moskva se už delší dobu navzájem viní z ostřelování a poškozování jaderného zařízení, což vyvolává obavy z možné jaderné havárie. Dosavadní snahy o prohlášení zařízení demilitarizovanou zónou ztroskotaly.

Elektrárna se nachází v Záporožské oblasti, tedy jednom ze čtyř ukrajinských regionů, které se Moskva snaží anektovat. Takřka celý svět ruský zábor ukrajinského území odmítá. Ruský prezident Vladimir Putin 5. října podepsal dekret, kterým nařídil převod Záporožské jaderné elektrárny do ruského vlastnictví. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ovšem nadále považuje elektrárnu za ukrajinskou.

Šéf ukrajinské společnosti Enerhoatom Petro Kotin dnes agentuře AFP řekl, že přibližně 50 zaměstnanců Záporožské jaderné elektrárny zůstává v Ruském zajetí. Od začátku ruské invaze na konci února bylo zajato přes 150 zaměstnanců elektrárny, z nichž někteří byli později propuštěni, ale jsou i tací, jejichž osud je stále neznámý, uvedl Kotin. Někteří z vězněných zaměstnanců podle něj byli mučeni nebo zabiti.

Ruská okupační armáda nedávno unesla generálního ředitele Záporožské jaderné elektrárny Ihora Murašova a odvezla ho na neznámé místo. Po několika dnech ho propustila. Enerhoatom obvinil Rusy z únosu i dalších zaměstnanců zařízení. "Asi 50 lidí je stále v zajetí," uvedl dnes Kotin. Ukrajina se podle něj obrátí na mezinárodní společenství, aby je pomohlo vysvobodit.