Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Protest v RTVS. Zaměstnanci požadují zachovat svobodnou veřejnoprávní instituci

Protestní video zaměstnanců RTVS.
Protestní video zaměstnanců RTVS.
Foto: Reprofoto RTVS

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Slovenská vláda ve středu schválila návrh zákona Ministerstva kultury SR, který přináší změny v Rozhlasu a televizi Slovenska (RTVS). Nově se má instituce přejmenovat na Slovenskou televizi a rozhlas (STVR), přičemž dojde i ke změně procesu volby ředitele a zřízení nové rady.

Zaměstnanci RTVS se aktivně angažují v boji o zachování nezávislosti a odmítají ustoupit. Mají obavy z možných zásahů do redakční linie, která čelí dlouhodobým útokům politických aktérů. Ve svém protestním videu s názvem "Chceme svobodnou RTVS" apelují na politické subjekty, aby nezasahovaly do instituce a nechaly ji pracovat nezávisle.

 „Nechceme dělat politiku. Chceme jen každý den přijít do práce, kterou milujeme a dělat ji nejlépe, jak umíme. Beze strachu, výčitek a kompromisů,“ píše se ve stanovisku.

„Pokud politici ovládnou veřejnoprávní média, udělají si z RTVS služku své moci a zájmů, obáváme se, že už nebudeme umět zaručit objektivitu, nezávislost a pravdivost, kterou nám stanovuje nejen zákon a etické kodexy, ale především naše morálka. Bojíme se, že kvalifikované zaměstnance a vedoucí nahradí lidé poplatní vládě, že nebudeme tvořit ve svobodné atmosféře a nebudeme se moci svobodně ozvat beze strachu, že přijdeme o svá místa. Stojíme u RTVS. Stůjte i vy u nás, protože veřejnoprávní média jsme my všichni – občané Slovenské republiky.“

Podle Fica vláda téměř jednomyslně přijala návrh zákona, což podle něj signalizuje jednotu v koalici, přestože předtím proběhla intenzivní diskuse. Fico zdůraznil potřebu změny v RTVS a ve vedení této instituce. Jako hlavní argument uvedl premiér neobjektivnost RTVS, která je podle něj „v neustálém střetu s vládou“, což prý brání občanům získat objektivní informace. "Toto rozhodnutí je i reakcí na naléhání voličů koalice, kteří od nás žádají, abychom konečně přijali kroky ohledně RTVS," prohlásil premiér.

Témata:  Slovensko RTVS Bratislava, SR

Aktuálně se děje

22. května 2024 14:35

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Doba se zkrátí

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy