reklama

Naopak 40 procent respondentů vyšetřování považuje za politicky motivované a neschvaluje ho. Prezident Joe Biden má podle stejného průzkumu stabilní podporu 42 procent respondentů.

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) minulý týden v Trumpově floridském sídle Mar-a-Lago zajistili dokumenty s různými stupni utajení. Zásah znamenal mimořádnou eskalaci mnohaměsíčního vyšetřování, které se zabývá osudem některých oficiálních záznamů po Trumpově odchodu z Bílého domu na začátku roku 2021. Generální prokuratura státu New York vyšetřuje i Trumpovu rodinnou firmu kvůli podezření z nekalých obchodních praktik.

Názor respondentů se výrazně liší podle toho, ke které politické straně se hlásí. Voliči demokratů podporují vyšetřování v 92 procentech, u nestraníků je to 61 procent. Mezi příznivci republikánů, do jejichž řad patří i Trump, je podpora vyšetřování jen 21 procent.

Průzkum také zjistil, že tři čtvrtiny Američanů nejsou spokojené s aktuálním směřováním své země. Rekordních 58 procent dotazovaných se domnívá, že USA už mají nejlepší roky za sebou.

V listopadu se v USA konají takzvané midterm volby, datum je prakticky uprostřed Bidenova čtyřletého prezidentského mandátu. Voliči si budou vybírat všech 435 zástupců ve Sněmovně reprezentantů a třetinu senátorů. Ve stejném termínu se konají mnohé státní a regionální volby. Hlasování po dvou letech od prezidentských voleb je zpravidla indikátorem nálad ve společnosti a může posílit nebo naopak oslabit vládnoucí administrativu.

Srpnovému průzkumu NBC News předcházelo schválení rekordního balíku investic do ochrany klimatu a povzbudivá čísla úřadu práce o vytvoření více než půl milionu nových pracovních míst za poslední měsíc. Podpora prezidenta Bidena se přesto ve srovnání s květnem nezměnila a zůstala na 42 procentech, uvedla NBC News.

Největší podpoře se Biden podle průzkumu těší u voličů Demokratické strany (79 procent), lidí černé barvy pleti (68 procent), obyvatel měst (50 procent) a žen (47 procent). Naopak pouze sedmiprocentní podporu má u republikánů, 21 procent u lidí z venkova a příliš jeho kroky neschvalují ani voliči do 34 let a Hispánci.