Rozhodně proti splnění rozhodnutí unijního soudu se vyslovilo 27,7 procenta dotázaných, spíše proti 19 procent. Dohromady bylo proti 46,7 procenta účastníků průzkumu.

Naopak podle názoru skoro dvou pětin dotázaných by Polsko mělo rozhodnutí unijního soudu splnit: rozhodně pro bylo 19 procent, spíše pro 19,8 procenta.

Nerozhodnutých zůstalo 14,5 procenta dotázaných Poláků.

Největší podporu pro respektování soudu vyjadřovali voliči opozice, a to 69 procent v případě liberální Občanské koalice a 65 procent u postkomunistické Levice. Nejmenší podporu měl unijní soud naopak u voličů vládní strany Právo a spravedlnosti (PiS) a krajně pravicové Konfederace, a to na úrovni 15, respektive 14 procent. Nejvíce proti placení pokuty jsou muži, přičemž odpor stoupá s věkem.

Důl Turów u česko-polské hranice podle Česka mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Varšava navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora EU těžbu přerušit odmítá, protože takový krok by měl podle ní v Polsku negativní dopady na energetickou bezpečnost. Polsko má za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč), nařídil unijní soud 20. září. Polsko ještě pokutu platit nezačalo.

Paralelně pokračují česko-polská jednání o smírném řešení sporu. Dnes se v Praze sejdou český a polský ministr životního prostředí Richard Brabec a Michal Kurtyka a také experti obou zemí. Český ministr životního prostředí uvedl, že věří, že dnešní setkání přinese významný posun. Také Kurtyka v pondělí řekl, že doufá v rychlé dosažení dohody.