Agentura AP uvádí, že půjde o druhou zahraniční cestu, kterou současná první dáma USA absolvuje samostatně, po loňské účasti na zahajovacím ceremoniálu olympiády v Tokiu. Přichází v době stupňující se americké pomoci Ukrajině, kterou kvůli invazi ruských vojsk opustilo přes pět milionů obyvatel, převážně žen a dětí.

S některými z nich, jakož i s humanitárními pracovníky a slovenskými hostiteli běženců, se má Bidenová setkat 8. května v Košicích a v obci Vyšné Nemecké na hranici s Ukrajinou. Na východ Slovenska se vydá z Bratislavy, kde se zastaví na americké ambasádě, cestu pak zakončí 9. května jednáním se zatím nespecifikovanými slovenskými činiteli.

Podle slovenských médií se první dáma USA při sólové cestě naposledy objevila na Slovensku v roce 1999, kdy do země zavítala Hillary Clintonová. O šest let později byla u východních sousedů ČR Laura Bushová, ta ovšem tehdy doprovázela svého manžela George Bushe mladšího na návštěvě, při níž jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Začátek evropské cesty Bidenové je naplánován na čtvrtek, program pak odstartuje páteční návštěvou americké vojenské základny v Rumunsku u pobřeží Černého moře. Před přesunem na Slovensko ještě Bidenová navštíví Bukurešť, kde má na programu setkání s "vládními činiteli, personálem velvyslanectví USA, humanitárními pracovníky a učiteli, kteří pomáhají se vzděláváním vysídlených ukrajinských dětí," píše AP.