Řecké ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo první případ varianty omikron v Řecku. Potvrdil se na ostrově Kréta u Řeka, který se 26. listopadu vrátil z Jihoafrické republiky. První dva testy na koronavirus měl přitom tento muž negativní. Nákazu potvrdil až za tři dny třetí test, posléze se ukázalo, že jde o variantu omikron.

Finský institut národního zdraví (THL) dnes oznámil první případ omikronu ve Finsku. Nová varianta se potvrdila u osoby, která do země přicestovala ze Švédska.

Mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal ve středu avizoval, že laboratoře prověřují 13 vzorků a je jen otázkou času, než se potvrdí další případy omikronu. Francie rovněž ve středu zpřísnila podmínky pro vstup na své území. Potřeba je zejména negativní test pro všechny cestující ze zemí mimo Evropskou unii, bez ohledu na to, zda jsou očkovaní či nikoliv.

Dánsko dnes podle agentury Reuters oznámilo sedm dalších případů varianty omikron, celkem jich eviduje 13. Norsko dnes objevilo třetí případ omikronu u člověka, kterému vyšel pozitivní test na koronavirus po návštěvě firemního večírku v metropoli Oslu. Tamní úřady očekávají, že v souvislosti s večírkem se potvrdí další případy nové varianty. Pozitivní test na koronavirus vyšel asi 50 ze 120 účastníků akce.

S variantou omikron se potýká například Nizozemsko, které již dříve odhalilo nákazu koronavirem u 62 cestujících z Jihoafrické republiky. Podle dnešní zprávy nizozemských úřadů byla většina z nich očkovaná. Cestující byli po pozitivním testu v karanténě, více než 20 jich dnes může karanténu ukončit. Varianta omikron se prokázala u 14 z nich, kvůli ochraně soukromí ale zdravotníci odmítli sdělit, zda jsou mezi těmi, kdo dnes ukončí karanténu, uvedla agentura Reuters.

Nizozemské úřady se také nadále pokoušejí kontaktovat na 5000 lidí, kteří přijeli z jižní Afriky od 20. listopadu. Varianta omikron se totiž vyskytla v Nizozemsku minimálně o týden dříve, než se původně úřady domnívaly, a je proto potřeba dohledat všechny potenciálně nakažené. Zdravotníci už takto odhalili dva další případy omikronu.

Varianta koronaviru omikron byla poprvé odhalena minulý měsíc v Jihoafrické republice. Zatím není prokázáno, zda je nakažlivější než dosud rychle se šířící varianta delta, ani zda způsobuje závažnější průběh onemocnění covid-19. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden zařadila tuto variantu mezi znepokojivé varianty a řada zemí už zavedla omezení cestování z jihu Afriky a zpřísňuje koronavirová opatření.

Varianta omikron se podle středečních údajů WHO potvrdila ve 24 zemích, ve středu jako poslední oznámily první případ Spojené státy. Dnes se seznam rozšířil o Řecko a Indii, na seznamu jsou mimo jiné Kanada, Nigérie, Německo, Izrael, Británie, Itálie, Belgie, Španělsko, Portugalsko i ČR.