Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin a další světoví lídři odsoudili útok na Fica

Vladimir Putin, ruský prezident
Vladimir Putin, ruský prezident
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin poslal slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové telegram v souvislosti s atentátem na premiéra Roberta Fica. Kreml útok na předsedu vlády odsoudil jako naprosto nepřijatelný, uvedla agentura Reuters.

Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres rovněž odsoudil střelbu na slovenského premiéra Roberta Fica. Uvedla to agentura TASR s odvoláním na prohlášení Guterresova mluvčího Stéphana Dujarrica. 

I zastoupení několika úřadů Organizace spojených národů (OSN) na Slovensku ve středu rázně odsoudila útok na slovenského premiéra, kterého postřelili po výjezdovém jednání vlády v Handlové. Uvedla to agentura TASR s odkazem na Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Zpráva o brutálním ozbrojeném útoku na Fica zděsila a hluboce šokovala i předsedu maďarského Národního shromáždění Lászlóa Kövéra. Vyplývá to z prohlášení předsedy parlamentu, které zveřejnila agentura MTI.

Šok ze středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica vyjádřili také předsedové vlád Estonska, Lotyšska a Gruzie. Zároveň mu popřáli brzké uzdravení, podobně jako představitelé Španělska a Portugalska, kteří své vzkazy zveřejnili na síti X.

Středeční atentát na premiéra SR Roberta Fica odsoudili i další světoví lídři včetně představitelů Itálie, Švédska, Rumunska či Chorvatska, ale i vláda Běloruska.

Na atentát na slovenského premiéra Roberta Fica zareagovali mnozí světoví politici už ve středu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že násilí by se nemělo stávat normou.

"Důrazně odsuzujeme tento akt násilí vůči předsedovi vlády našeho sousedního partnerského státu. Mělo by se vynaložit veškeré úsilí, aby se zajistilo, že se násilí nestane normou v žádné zemi, formě nebo sféře," napsal Zelenskyj na síti X.

"Jsem hluboce šokován z útoku na mého přítele Roberta Fica," uvedl na sociálních sítích maďarský premiér Viktor Orbán. "Modlíme se za jeho zdraví a brzké uzdravení! Bůh žehnej jemu i jeho zemi!“ dodal.

Polský prezident i premiér zveřejnili také zareagovali na střelbu na Fica. Mateusz Morawiecki a Donald Tusk prohlásili, že na slovenského premiéra myslí v těchto těžkých chvílích.

"Otřesná zpráva o pokusu o atentát na premiéra Roberta Fica. Roberte, myslím na tebe," uvedl polský prezident. "Šokující zpráva ze Slovenska. Roberte, myslím na tebe v těchto velmi těžkých chvílích," dodal polský premiér. 

Témata:  Robert Fico Vladimír Putin

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy