Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin dorazil na státní návštěvu do Vietnamu

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin dorazil po setkání s Kim Čong-unem v Severní Koreji na státní návštěvu do Vietnamu, oznámil ruský prezidentský úřad. Upozornil na to server BBC.

Putin přijel do Hanoje na pozvání generálního tajemníka komunistické strany Nguyen Phu Tronga a do vietnamského hlavního města přicestoval ve středu večer ze Severní Koreje.

Ve čtvrtek se Putin zúčastní uvítacího ceremoniálu v prezidentském paláci a bude mít bilaterální rozhovory s Trongem. Setká se také s vietnamským premiérem Pham Minh Chinhem a s Vietnamci, kteří studovali v Rusku. Návštěvu zakončí účastí na státním banketu.

Vzhledem k tomu, že je ruský prezident mezinárodně izolován, snaží se posílit podporu zbývajících spojenců. Co konkrétně Vietnam očekává od Putinovy návštěvy není jasné, zejména vzhledem k tomu, že Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu na něj vydal zatykač za údajné válečné zločiny proti Ukrajině, píše DPA.

Komentátoři naznačují, že Putinova krátká cesta do Vietnamu a Severní Koreje má praktický i symbolický význam. Putin přijel v úterý na dvoudenní státní návštěvu KLDR, kde ve středu v Pchjongjangu podepsal s Kimem smlouvu o komplexním strategickém partnerství mezi oběma zeměmi.

Kim uvedl, že tato smlouva plně přispívá k udržení míru a stability v regionu. Rostoucí spolupráce mezi Moskvou a Pchjongjangem vyvolává znepokojení v Jižní Koreji, mezi západními zeměmi i na Ukrajině, konstatuje AFP. 

Pchjongjang i Moskva popírají obvinění z dovozu severokorejských zbraní a munice, což by porušovalo několik sankcí Rady bezpečnosti OSN. Rusko a Čína však poskytují politické krytí Kimovým snahám o rozšíření jaderného arzenálu tím, že opakovaně blokují snahy USA o uvalení nových sankcí OSN kvůli severokorejským raketovým zkouškám.

Severokorejský vojenský jaderný program nyní zahrnuje vývoj mezikontinentálních balistických raket, které mohou potenciálně zasáhnout americkou pevninu. Pchjongjang však možná potřebuje vnější technologickou pomoc, aby mohl svůj zbrojní program dále rozvíjet.

Existují náznaky, že Rusko poskytuje Severní Koreji pomoc s technologiemi souvisejícími s vesmírnými raketami a vojenskými špionážními družicemi, které Kim považuje za klíčové pro monitorování a zastrašování. 

Témata:  Vladimír Putin Vietnam

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

20. července 2024 17:01

Ruské útoky opět cílily na energetickou infrastrukturu Ukrajiny, část země je bez proudu

Ruské drony v noci na sobotu zasáhly energetickou infrastrukturu ve dvou oblastech na severu Ukrajiny, uvedli místní představitelé podle serveru Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kamala Harrisová

Kamala Harrisová promluvila: Chci být prezidentkou USA

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.