Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin pojede na zahraničí cestu do dvou států

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin navštíví v následujících týdnech Severní Koreu a Vietnam. S odvoláním na diplomatický zdroj to uvedl v pondělí ruský deník Vedomosti, informuje agentura Reuters.

Podle deníku by mohl šéf Kremlu navštívit Vietnam už v červnu, pravděpodobně hned po návštěvě Severní Koreje. Ruský velvyslanec v Severní Koreji Alexandr Macegora pro Vědomosti potvrdil, že Putinova návštěva Pchjongjangu se již aktivně připravuje.

Severokorejský lídr Kim Čong-un navštívil Rusko loni v září, aby jednal s Putinem. Kreml přitom uvedl, že Rusko chce budovat s KLDR partnerství ve všech směrech, ale datum Putinovy ​​návštěvy zatím nepotvrdilo.

Rusko posílilo své vztahy se Severní Koreou a jinými nepřátelskými zeměmi vůči Spojeným státům, jako je například Írán, po začátku války na Ukrajině. Invaze Ruska do sousední Ukrajiny totiž výrazně zhoršila vztahy Moskvy se Západem.

Spojené státy a Ukrajina začátkem roku Rusko obvinily z toho, že na Ukrajině používá balistické rakety krátkého dosahu, které mu dodal Pchjongjang. Rusko to ale podle Reuters ani nepotvrdilo ani nevyvrátilo.

Podle listu Vedomosti bude Putin s Kimem pravděpodobně jednat i o tom, zda do Ruska přijedou pracovat severokorejští občané. V Rusku je totiž kvůli válce na Ukrajině nedostatek pracovních sil, protože stovky tisíc ruských mužů bojují buď na Ukrajině nebo z Ruska uprchly, aby se vyhnuli případné mobilizaci.

Putin dosud navštívil Severní Koreu pouze jednou, a to v roce 2000 během svého prvního funkčního období.

Témata:  Vladimír Putin Vietnam

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy