Putin dnes Grossiho přijal v Petrohradě a řekl mu, že je otevřený dialogu a je připraven diskutovat o všech záležitostech spojených s provozem Záporožské jaderné elektrárny. Grossi podle tiskového prohlášení MAAE na schůzce se šéfem Kremlu žádal vytvoření ochranné zóny kolem elektrárny. "Situace kolem Záporožské jaderné elektrárny je stále nebezpečnější a prekérnější, časté vojenské útoky mohou ohrozit jadernou bezpečnost," uvedl Grossi. "Nyní více než kdy dříve ... je potřeba vytvořit ochrannou zónu kolem elektrárny," vyzval. Podle agentury DPA mu jde o to, aby v oblasti zavládl klid zbraní, součástí plánu není demilitarizace a stažení ruských jednotek z areálu.

Šéf MAAE o situaci kolem největší jaderné elektrárny v Evropě jednal minulý týden v Kyjevě. Bylo to krátce poté, co Putin oznámil, že vládě nařídil převést toto zařízení do ruského vlastnictví. V ukrajinském hlavním městě Grossi řekl, že MAAE navzdory Putinovu dekretu elektrárnu považuje za ukrajinskou.

Ještě tento týden plánuje Grossi znovu jet do Kyjeva za ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Rusové údajně unesli zástupce ředitele Záporožské jaderné elektrárny

Rusové v pondělí unesli zástupce ředitele ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny Valerije Martyňuka, uvedl dnes na telegramu provozovatel ukrajinských jaderných elektráren, společnost Enerhoatom. Elektrárnu, stejně jako město Enerhodar, na jehož okraji leží, okupují ruské jednotky.

Podle Enerhoatomu se Rusové snaží získat od Martyňuka, který v elektrárně odpovídá za personální otázky, informace o osobních složkách zaměstnanců. Doufají, že je donutí, aby co nejrychleji začali pracovat pro ruský Rosatom. Enerhoatom vyzval šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaela Grossiho a mezinárodní společenství, aby nasadili všechny možné prostředky k propuštění Martyňuka. Rusové ho drží na neznámém místě a podle Enerhoatomu není vyloučené, že ho mučí a zastrašují.

Grossi je dnes v Moskvě, kde se sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Koncem září Rusové zadrželi generálního ředitele Záporožské jaderné elektrárny Ihora Murašova a odvezli ho na neznámo kam. Propustili ho 3. října. MAAE pak sdělila, že Murašov se už do své původní práce nevrátí.

Putin 5. října podepsal dekret, kterým nařídil převod Záporožské jaderné elektrárny do ruského vlastnictví. MAAE ovšem nadále považuje elektrárnu za ukrajinskou.

reklama