reklama

Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov dodal, že Putin je zcela zdráv a měl na covid-19 negativní test. Samotný prezident svou situaci později vzhledem ke svému očkování proti koronaviru označil za "přirozený experiment".

"Vladimir Putin oznámil, že z důvodu případů koronavirového onemocnění ve svém okolí je po určitou dobu nucen dodržovat režim samoizolace," citovala agentura TASS z prohlášení tiskového oddělení Kremlu.

Prezident později při videokonferenci se členy vlády a vedením strany Jednotné Rusko upřesnil, že se koronavirem nakazilo několik lidí v jeho vnitřním okruhu, z nichž jeden se zřejmě nechal pozdě přeočkovat proti koronaviru a onemocněl tři dny po revakcinaci. "O den dříve jsem s ním celý den komunikoval, a to velmi úzce," popsal Putin.

Putin má ukončené očkování ruskou vakcínou proti covidu-19 Sputnik V, přičemž druhou dávku dostal v dubnu, připomněla tisková agentura AP. Šéf Kremlu svou současnou situaci podle agentury TASS označil za "přirozený experiment". "Uvidíme, jak Sputnik V funguje v praxi," nechal se slyšet a poznamenal, že má po očkování tímto preparátem stále dostatek protilátek. "Doufám, že všechno bude tak, jak má být," podotkl.

Jak dlouho ruský lídr v izolaci zůstane, zatím není jasné. Ředitel ústavu Nikolaje Gamaleji, jenž Sputnik V vyvinul, podle agentury Interfax uvedl, že Putin by se podle jeho názoru měl izolovat zhruba týden. O délce izolace prezidenta však podle Alexandra Gincburga rozhodnou zdravotničtí specialisté Kremlu.

Putin se tak zúčastní pouze virtuálně jednání Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), které se má v tádžickém Dušanbe uskutečnit tento týden, ale i dalších událostí, upřesnil Kreml. Peskov ubezpečil, že prezident bude i nadále plnit své povinnosti.

V pondělí se Putin několikrát objevil na veřejnosti. Kromě schůzky s Asadem pozdravil ruské paralympijské sportovce a ukázal se také na vojenském cvičení, které Rusko pořádá společně s Běloruskem. Už při setkání se sportovci se zmínil, že ho možná čeká izolace. "Myslím, že budu muset brzy do karantény, mnoho lidí kolem je nemocných," citovala ho v pondělí agentura Ria Novosti.

Na otázku, proč Putin vystupoval na veřejnosti, přestože věděl, že v jeho okolí jsou nemocní, Peskov sdělil, že rozhodnutí o izolaci bylo učiněno poté, co "lékaři dokončili testování a své procedury". Prezidentský mluvčí podtrhl, že Putin během pondělních událostí neohrozil ničí zdraví.

Ruské denní přírůstky koronavirové nákazy se v posledních týdnech pohybují mezi 17.000 a 18.000. Moskva také denně hlásí téměř 800 nových úmrtí pacientů s covidem-19, což jsou nejvyšší počty od začátku pandemie. V zemi však neplatí téměř žádná koronavirová omezení.

Rusko zveřejňuje dvě statistiky obětí koronaviru. Podle jedné, která je aktualizována na denní bázi, v zemi zemřelo přes 194.000 lidí s covidem-19. Druhá bilance, do níž jsou zahrnuti i lidé, u nichž se nákaza prokázala posmrtně, eviduje od loňského dubna do letošního července zhruba 365.000 úmrtí.