Kreml v podvečer informoval, že příští úterý bude Putin v Moskvě jednat s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem.

"V reakci na výzvu Charlese Michela k přímému setkání s Volodymyrem Zelenským ruský prezident znovu potvrdil známé stanovisko," citovala ruská agentura vyjádření Kremlu. Podle Moskvy možnost schůzky prezidentů obou zemí závisí na konkrétních výsledcích probíhajících rozhovorů ruských a ukrajinských představitelů. Kreml dnes opět obvinil ukrajinskou stranu z nedůslednosti a neochoty "hledat vzájemně přijatelné řešení."

Ruský šéfvyjednávač, Putinův poradce Vladimir Medinskij dnes podle agentury Interax potvrdil, že dnes několikrát dlouze jednal se svým ukrajinským protějškem. Stalo se tak poté, co si šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov postěžoval, že rusko-ukrajinská jednání přešlapují na místě a Moskva ještě nedostala odpověď na své návrhy; Kyjev asi rozhovory nepotřebuje, poznamenal Lavrov. "Rusko nestrpí žádná ultimáta," zareagoval ministr na vyjádření Zelenského, že smrt ukrajinských obránců oceláren Azovstal v Mariupolu by udělala tečku za veškerými rozhovory s Rusy. Putin tento týden nařídil útok na ocelárny zastavit.

Putin si Michelovi také postěžoval, že "vedení většiny členských zemí Evropské unie svými kroky podporuje otevřenou nenávist k Rusku, projevující se například v kulturní, humanitární a sportovní oblasti".

Ruskem zahájená válka vůči sousední zemi má desetitisíce obětí, svět se po ústupu ruských jednotek od Kyjeva postupně dozvídá o mučení, znásilňování a vraždách civilistů v oblastech okupovaných ruskou armádou. Michel sám při své nedávné návštěvě Ukrajiny navštívil obec Borodjanka severně od ukrajinské metropole. Na sociální síti pak napsal, že žádná slova nemohou popsat, co tam cítil "nikoliv jako předseda Evropské rady, ale jako otec a lidská bytost".

Ruský prezident podle komuniké s Michelem diskutovali o situaci na Ukrajině. Putin zopakoval ruský pohled, že vojenské operace mají za cíl "obranu" dvou proruskými separatisty ovládaných "republik" v ukrajinském Donbasu, jejichž nezávislost Moskva krátce před útokem na sousední zemi uznala.

Šéfovi unijních summitů Putin prý také popisoval kroky, která ruská strana přijímá na ochranu civilního obyvatelstva, včetně "každodenního zřizování humanitárních koridorů a vyhlašování klidu zbraní v zájmu bezpečné evakuace civilistů z oblasti bojů".

Michel na twitteru napsal, že v rozhovoru s Putinem důrazně vyzval k okamžitému zřízení humanitárního přístupu do Mariupolu a bezpečné cesty pryč z tohoto i dalších obléhaných měst, také v souvislosti s blížícími se pravoslavnými velikonočními svátky.

Ukrajina si opakovaně stěžuje, že ruská armáda na dojednané koridory útočí. Kyjev také varuje, že ruské úřady ve jménu "ochrany civilistů" odvezly proti jejich vůli do Ruska tisíce občanů Ukrajiny.

Ruský prezident Vladimir Putin a generální tajemník OSN Guterres se setkají v úterý 26. dubna v Moskvě, kde host bude také hovořit se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem, oznámil dnes Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS. Guterres 19. dubna požádal prezidenty Ruska a Ukrajiny o přijetí, aby s nimi posoudil kroky, které by mohly vést k rychlému ukončení války. Vyzval také k vyhlášení příměří po dobu pravoslavných Velikonoc o začínajícím víkendu. Příměří ruská strana podle ukrajinského prezidenta Zelenského odmítla. Ruští představitelé tvrdí, že by Ukrajinci mohli příměří využít k přeskupení svých sil.

Rusko 24. února zaútočilo na Ukrajinu, čímž rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Boje si podle odhadů již vyžádaly desítky tisíc mrtvých, ruští vojáci jsou podezřelí ze spáchání válečných zločinů, včetně vraždění civilistů v okupovaných ukrajinských městech a vsích. Ukrajinští představitelé si pravidelně stěžují, že ruská strana svým počínáním brání evakuaci civilistů z obléhaných měst, především Mariupolu.