Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin znepokojuje USA. Obávají se destabilizace Korejského poloostrova

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo obavy ohledně prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, který nevyloučil možnost, že by Rusko mohlo poslat zbraně Severní Koreji. Washington varoval, že takový krok by mohl ohrozit stabilitu Korejského poloostrova. 

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller označil tuto hrozbu za velmi znepokojující. "Mohlo by to být v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN, které podpořilo i samotné Rusko," řekl Miller podle CNN.

Ruský prezident Putin během své návštěvy ve Vietnamu ve čtvrtek nevyloučil možnost dodání zbraní Severní Koreji. Uvedl, že by to byla reakce na zbrojní podporu Ukrajiny ze strany Západu.

"Ti, kteří posílají zbraně na Ukrajinu, si myslí, že s námi nebojují. Řekl jsem však i v Pchjongjangu, že si pak vyhrazujeme právo dodávat zbraně do jiných regionů světa... Nevylučuji to," uvedl Putin.

Podle agentury Reuters Putin ocenil podporu KLDR pro ruskou politiku, včetně té vůči Ukrajině. "Velmi si vážíme vaší důsledné a neochvějné podpory ruské politice, a to i směrem k Ukrajině," řekl Putin.

Putin dále uvedl, že vztahy mezi Ruskem a KLDR jsou založeny na rovnosti a vzájemném respektování zájmů. Zmínil také nový zásadní dokument, který bude tvořit základ vztahů mezi oběma zeměmi na dlouhá léta. Dodal, že vzájemné vztahy se zintenzivnily po loňské Kimově návštěvě v Moskvě.

Putin připomněl, že loni Rusko a KLDR oslavily 75. výročí diplomatických vztahů a letos slaví 75. výročí prvního mezistátního dokumentu - Dohody o hospodářské a kulturní spolupráci, kterou podepsal Kim Ir-sen během své první návštěvy Moskvy.

Kim uvedl, že vztahy mezi Ruskem a KLDR nyní vstupují do nové éry prosperity, která překonává období korejsko-sovětských vztahů z minulého století. Vyjádřil také přesvědčení, že Putinova návštěva posílí přátelství mezi oběma zeměmi. Putinovu návštěvu označil za významný okamžik v historii rusko-korejských vztahů.

Putin vyjádřil naději, že další setkání se severokorejským vůdcem proběhne opět v Moskvě. Bilaterální jednání v rozšířeném formátu se konala ve vládní rezidenci v Pchjongjangu a trvala asi 1,5 hodiny, s následnými rozhovory mezi čtyřma očima.

Putin také prohlásil, že Rusko a Severní Korea společně bojují proti hegemonii USA. Severokorejskému lídrovi poděkoval za vyvážený postoj jeho země k Ukrajině. "V současnosti společně bojujeme proti hegemonistickým a neokolonialistickým praktikám Spojených států a jejich satelitů," řekl Putin podle AFP, která se odvolala na prezidentova vyjádření zprostředkovaná ruskými státními tiskovými agenturami.

Podle Kima má nicméně dohoda obranný a mírový charakter. "Nepochybně urychlí vytvoření nového multipolárního světa," podotkl Kim. Severokorejský lídr dodal, že tato smlouva plně přispívá k udržování míru a stability v regionu.

Smlouva, jejíž cílem je rozšířit ekonomickou a vojenskou spolupráci a upevnit jednotnou frontu proti Washingtonu, nahrazuje předchozí dohody mezi Ruskem a Severní Koreou z let 1961, 2000 a 2001, uvedl server CNN.

Putin během jednání označil tuto smlouvu za klíčový dokument, který bude dlouhodobě tvořit základ vztahů obou zemí. Slavnostní podpis smlouvy následoval po jednáních delegací a dvouhodinovém rozhovoru mezi Putin a Kimem.

BBC dodala, že tento pakt o vzájemné obraně by mohl mít dopady na válku, kterou Rusko vede proti Ukrajině. Rusko by mohlo požádat o pomoc KLDR v souvislosti s útoky ukrajinské armády na ruská města jako Belgorod nebo na okupovaných územích na východě Ukrajiny.

Témata:  USA Vladimír Putin

Aktuálně se děje

18. července 2024 11:15

V Británii začal summit evropských lídrů na téma migrace

Britský premiér Keir Starmer svolal ve čtvrtek summit Evropského politického společenství (EPC) v Oxfordshiru, Anglie, zaměřený na zabezpečení hranic kontinentu a řešení otázky azylu.  Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy