Televize Rossija 24 po několika minutách přímý přenos Putinova projevu na moskevském stadionu Lužniki přerušila a pokračovala vysíláním záběrů vlasteneckého koncertu z tohoto stadionu, kde asi 80.000 Moskvanů slavilo výročí připojení anektovaného ukrajinského poloostrova Krym k Rusku.

"Museli jsme dostat Krym a Sevastopol z ponižujícího postavení, ve kterém byly v cizím státu," řekl Putin za jásotu publika. Rusko podle něj postupovalo správně, když se postavilo proti ukrajinskému "neonacismu a krajnímu nacionalismu".

"Právě zbavit lidi utrpení, genocidy je základní, hlavní příčinou, hnacím motorem a cílem vojenské operace, kterou jsme začali v Donbasu a na Ukrajině. Právě v tom spočívá cíl," prohlásil Putin.

Dlouholetý ruský lídr se uchýlil i k citování z Bible. "Napadají mě slova z Písma svatého: ´Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za své přátele´, " uvedl Putin verš z Janova evangelia.

Ruský prezident také chválil nasazení ruských vojáků. "Pomáhají si, podporují se a když je to potřeba, tak kamaráda jako bratra vlastním tělem ochrání před kulkou na bojišti. Taková jednota u nás již dlouho nebyla," prohlásil Putin.

Náhlé přerušení Putinova projevu televize Rossija 24 nevysvětlila, upozornil list Kommersant. Později televize Putinův projev znovu odvysílala, tentokráte i s ovacemi. "Způsobila to technická závada na serveru," uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

O tom, že Putin začal hovořit v Lužnikách, informovala agentura TASS v mírném předstihu před tím, než se záběry objevily v internetovém vysílání stanice.

Fotbalový stadion Lužniki je s kapacitou 81.000 diváků pokládán za největší v Evropě. Policie dnes podle agentury TASS oznámila, že na stadionu, tedy na tribunách i na jeho ploše, bylo 95.000 lidí a více než 100.000 dalších se shromáždilo v okolí, kde byly velkoplošné obrazovky. Kromě ruské hymny a vlasteneckých písní zazněla také ruská verze hitu Bruce Springsteena Born in the USA, opatřená refrénem "Narodil jsem se v Sovětském svazu, vyroben v SSSR".

Rusko útokem na Ukrajinu před 23 dny rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války, který si dosud podle ukrajinských úřadů vyžádal životy už tisíců vojáků a civilistů, včetně více než stovky dětí. Více než tři miliony Ukrajinců před válkou uprchly do zahraničí.