reklama

"Právě proto, že jde o zemi (Írán) sousedící s Afghánistánem, je naše pomoc v místě o to cennější. Když chceme pomoci stabilizovat region, je důležitý každý jednotlivý příspěvek," uvedl ministr vnitra Karl Nehammer. Rakousko k tomu podpoří Írán milionem eur (25,4 milionu Kč) prostřednictvím Dětského fondu OSN (UNICEF) a 250.000 eury (6,3 milionu Kč) skrze Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).

Epidemická situace v Íránu se v posledních týdnech zhoršuje. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se v zemi s 83 miliony obyvatel koronavirus prokázal bezmála u 5,16 milionu lidí, přes 111.000 lidí v souvislosti s touto infekcí zemřelo. Plně očkováno proti covidu-19 je pouze osm procent z celkové populace Íránu. Tato blízkovýchodní země přijímá vakcíny věnované také od jiných států a částečně i z mezinárodního očkovacího programu COVAX.

Vídeň kromě Íránu podpořila vakcínami také Ukrajinu, Libanon, Bosnu, Tunisko a Gruzii. Indii poskytly rakouské úřady antivirotika, lahve s kyslíkem či ochranné pomůcky.

"Pandemie zasahuje Írán obzvláště tvrdě. Írán je přitom hlavním příjemcem afghánských uprchlíků. V současné situaci je obzvláště důležité podporovat státy sousedící s Afghánistánem v poskytování adekvátní péče o afghánské uprchlíky," uvedl ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein. Ten dnes se svým vládním kolegou Nehammerem přihlížel odeslání první poloviny vakcín z vídeňského letiště Schwechat.

"Nyní máme v Rakousku to štěstí, že máme více vakcín, než je v současné době potřeba. Je proto naší povinností projevit solidaritu a vyhovět žádosti Íránu o pomoc," dodal.

Rakouská vláda odmítá ve své zemi poskytnout ochranu dalším afghánským uprchlíkům navzdory tomu, že moc v Afghánistánu převzal Tálibán. Místo toho prosazuje, aby se uprchlým Afgháncům pomáhalo v sousedních zemích Afghánistánu.