reklama

Počty nakažených v Rakousku trvale rostou od chvíle, kdy vláda 8. února přes ne zcela uspokojivou epidemickou situaci uvolnila v pořadí již třetí koronavirovou uzávěru. Otevřeno mají od té doby obchody i s jiným než nezbytným zbožím a noční zákaz vycházení nahradila celodenní dílčí omezení pohybu obyvatel.

Rakousko za posledních 24 hodin zaznamenalo 3515 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvíce od začátku prosince. Celkově se v zemi s bezmála devíti miliony obyvatel nakazilo už přes půl milionu lidí a zhruba 9000 jich zemřelo, z toho 42 za poslední den. Takzvaná sedmidenní incidence, která udává počet nových případů infekce na 100.000 obyvatel za týdenní období, dnes dosáhla hodnoty 225.

Vláda již dříve oznámila záměr otevřít 27. března zahrádky restaurací, kaváren a barů. Rozhodovat o tom bude na pondělní schůzi. Opoziční sociální demokraté vyzvali vládu, aby restrikce naopak opět zpřísnila. Anschober připustil, že opatření se mohou změnit v některých regionech.

Šéf zdravotnictví dále uvedl, že alpská země se nachází ve třetí vlně epidemie. "Ano, celá Evropa je momentálně ve třetí vlně, my také," řekl novinářům. "V některých regionech máme alarmující situaci, pokud jde o situaci na jednotkách intenzivní péče," dodal. Nejhorší situace je podle něj v metropoli Vídni a přilehlých Dolních Rakousích. "Nejsme daleko od zaplněnosti lůžek, kterou jsme měli na podzim," upozornil ministr.

Vídeňské nemocnice již podle agentury APA začaly odkládat některé plánované operace a vyšetření. Návštěvy pacientů se budou muset prokázat negativním testem.

reklama