Poprvé po sedmi měsících dnes navíc země hlásí méně než 1000 nově infikovaných za den, uvedla agentura APA.

Příznivé zprávy přicházejí zhruba týden před plánovaným rozvolněním protikoronavirových opatření. Od 19. května se otevřou gastronomické podniky, hotely, sportoviště a kulturní instituce očkovaným nebo negativně testovaným lidem.

Nižší než 100 byla naposledy sedmidenní incidence v Rakousku 17. října. Tehdy to bylo 97,9. Dnes hlásí rakouská ministerstva vnitra a zdravotnictví 820 nově nakažených za posledních 24 hodin. Naposledy evidovalo Rakousko méně než 1000 infikovaných za uplynulý den 12. října, tehdy to bylo 979.

Agentura APA ale upozorňuje, že v neděli se uskutečnilo málo testů. V celé zemi bylo provedeno 27.179 PCR analýz, přičemž v uplynulém týdnu jich bylo v průměru 73.000 denně. Z testů z posledních 24 hodin byla pozitivní tři procenta a průměr uplynulého týdne je 1,7 procenta.

Dosud největší sedmidenní incidenci, 587 nakažených na 100.000 obyvatel, Rakousko zaznamenalo 13. listopadu. Už v únoru se tato hodnota blížila stovce, ale pak přišly mutace, které způsobily výrazně vyšší počet nakažených, třetí vlnu epidemie a částečně i přetížení nemocničních kapacit.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes řekl, že počet nově nakažených pod 1000 a sedmidenní incidence pod hranicí 100 ukazují, že uvolnění za devět dní přijde ve správný čas. "Počítáme s tím, že tento trend bude v příštích dnech pokračovat a že budeme mít dobré předpoklady pro otvírání v příštím týdnu", kdy zároveň budou zhruba tři miliony lidí po alespoň první dávce očkovací látky, zdůraznil šéf rakouské vlády.