Rauch dnes zároveň zdůraznil, že koronavirus nezmizel a že je nanejvýš pravděpodobné, že s další podzimní vlnou nákazy se pravidla opět zpřísní.

"Teď nám pandemie dává možnost si vydechnout - ale neznamená to, že tím pandemie končí," řekl na tiskové konferenci Rauch. Poukázal přitom na aktuální čísla nakažených, která se drží pod 2000 nových případů denně, a také na příznivou situaci v nemocnicích, kde je aktuálně zhruba 600 pacientů s covidem-19.

Vláda kvůli zmírnění pandemie pozastavila povinné nošení roušek na tři měsíce, zakrývání dýchacích cest se nyní bude vyžadovat už jen v nemocnicích a v domovech pro seniory. Přes léto také zůstane dál pozastavená očkovací povinnost proti covidu-19, kterou Rakousko zavedlo začátkem února. V březnu však vláda vymáhání zákona o povinném očkování odložila.

"Vycházíme z toho, že respirátory se zase vrátí - všechny scénáře pro podzim vycházejí z toho, že tu na podzim budeme mít novou variantu a novou vlnu," řekl ministr zdravotnictví.

Dnes ohlášené zrušení rouškové povinnosti nebude platit na území Vídně. Její starosta Michael Ludwig dnes po zasedání krizového štábu oznámil, že hlavní město povinnost nosit respirátory třídy FFP2 ponechá přinejmenším ve veřejné dopravě, v ordinacích, v nemocnicích a v lékárnách. Poukázal přitom na to, že jde o zvlášť citlivá prostředí.