Rakousko formálně zavedlo povinnost očkování proti covidu 5. února, ale v první fázi její nedodržování nijak netrestalo. Naplno mělo začít uplatňování zákona až příští týden, ale úřady nakonec pokuty za odmítání vakcinace ukládat nebudou. Rakousko bylo první zemí Evropy, která všeobecnou očkovací povinnost v souvislosti s covidem začala zavádět.

Ministryně Edtstadlerová dnes podle agentury APA řekla, že při převládající variantě omikron není očkovací povinnost přiměřeným opatřením. Od 16. března přitom měla hrozit ve zjednodušeném řízení pokuta do 600 eur (téměř 15.400 korun), v řádném procesu až do 3600 eur. Ministr Rauch uvedl, že za tři měsíce vláda opatření znovu přehodnotí z hlediska zdravotních i ústavněprávních aspektů.

Základem pro dnešní rozhodnutí byla podle APA zpráva expertní komise. Ministři Rauch a Edtstadlerová zdůraznili, že očkovací povinnost by se mohla vrátit, pokud to bude nutné. Podle agentury DPA je v devítimilionovém Rakousku proti covidu-19 naočkováno zhruba 70 procent obyvatel.