reklama

Lidé se však budou muset prokázat čerstvým testem nebo potvrzením o očkování či prodělání nemoci covid-19, oznámil dnes rakouský vicekancléř Werner Kogler (Zelení). Základem pro nadcházející uvolňování je celkově velmi uspokojivý vývoj, pokud jde o počet nově nakažených koronavirem, i klesající počty infikovaných v rakouských nemocnicích, řekl lidovecký (ÖVP) kancléř Sebastian Kurz.

Desátého června bude snížena požadovaná plocha na jednoho zákazníka v obchodech z nynějších 20 metrů čtverečních na polovinu. Nejzazší zavírací hodina se posune z nynějších 22:00 na půlnoc. Kapacita kulturních sálů bude smět být využita ze 75 procent místo dosavadních 50 procent.

Dále se 10. června povolí pravidla pro návštěvy restaurací. K jednomu stolu uvnitř si bude moci sednout osm lidí místo dosavadních čtyř a venku 16, zatímco doposud bylo povoleno osm. Minimální odstup od ostatních skupin se sníží na jeden metr ze dvou. Absolutní povolený počet návštěvníků jednotlivých kulturních akcí zůstane zatím stejný - tedy 1500 uvnitř a 3000 venku.

Další rozvolňovací kroky budou následovat o tři týdny později, kdy mají být omezení počtu návštěvníků kulturních představení nebo sportovních utkání zrušena úplně. Možné bude pořádání velkých akcí a oslav, opět za podmínky doložení imunity. Povinnost nošení roušek zůstane například v prostředcích veřejné dopravy nebo v obchodech. Uvolní se i podmínky pro cestování do Rakouska tím, že vyplnění příjezdového formuláře už bude povinné pouze pro cestující z vysoce rizikových oblastí nebo z oblastí s velkým výskytem obávaných variant koronaviru. Mezi ně už nepatří ani Česká republika a většina dalších evropských zemí. I nadále se však lidé po překročení hranice do Rakouska budou muset prokázat testem nebo potvrzením o očkování či uzdravení z covidu.

"Plníme tak slib, že se do léta můžeme vrátit k normalitě," řekl dnes Kurz a zároveň nabádal s výhledem na příští týdny k opatrnosti. "Relevantní je pro nás situace v nemocnicích," zdůraznil. Vzhledem k pokroku v očkování se však podle něj nedá očekávat, že se situace opět vyhrotí.

Rakousko, které má necelých devět milionů obyvatel, zaznamenalo za poslední týden 34,4 nových případů koronavirové nákazy na 100.000 obyvatel. Dnes do statistik přibylo 541 nakažených a od začátku pandemie země eviduje 643.709 případů. Více než 3,5 milionu Rakušanů už bylo proti covidu očkováno alespoň jednou dávkou a v rakouských nemocnicích je dnes poprvé za téměř osm měsíců méně než 500 infikovaných, z toho 175 na jednotkách intenzivní péče. Za celý uplynulý týden v alpské republice zemřelo 54 lidí s covidem a celkový počet obětí dosáhl 10.588.

reklama