"Čekám, kdy Evropská komise začne jednat, protože nespokojených je čím dál více členských zemí," řekl Nehammer. "Proč si komise jako strážkyně smluv konečně nehledí toho, že se tu trvale porušuje právo EU, když do vnitrozemského státu, jako je Rakousko, přichází mnoho neregulérních migrantů, kteří předtím prošli přes další unijní státy a bezpečné třetí země, aniž je někdo zastavil?" doplnil.

Evropská komise při pravidelné tiskové konferenci reagovala vyjádřením, že si velmi dobře uvědomuje složitou situaci, které Rakousko čelí, a že je v kontaktu s tamní vládou i zeměmi, přes které běženci přicházejí. Nárůst jejich počtu je dán "několika faktory", uvedla mluvčí Anita Hipperová. Dodala, že o vývoji budou v pátek jednat ministři vnitra unijních zemí, kteří se sejdou v Lucemburku.

Rakousko od začátku roku do konce srpna přijalo 57.000 žádostí o azyl, což je oproti stejnému období loni nárůst o 195 procent. "A čísla stoupají dál. K tomu dorazilo zhruba 85.000 Ukrajinců, kterým jsme poskytli ochranu. Kapacita je v Rakousku naplněná," řekl kancléř.

Státy ve střední Evropě začaly kvůli vysokým počtům migrantů zavádět kontroly na hranicích. Jako první je koncem září zahájilo Česko na hranicích se Slovenskem, své hranice se Slovenskem pak začala kontrolovat i Vídeň. Koncem minulého týdne zintenzivnilo namátkové kontroly na hranicích s ČR a Rakouskem Bavorsko. Němečtí opoziční konzervativci z CDU/CSU navrhují kvůli migraci zavedení kontrol na celých německo-českých hranicích.