reklama

Příslušný návrh dnes podpořily všechny parlamentní frakce kromě opoziční pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Příslušná opatření by mohla podle rakouského listu platit také v gastronomii.

Možnost "vysvobození testem" by mohla být v Rakousku uplatňována až po zrušení nynějšího, už třetího lockdownu.

Vláda původně plánovala, že by příští pondělí 18. ledna většina obchodů společně s pohostinskými, kulturními či sportovními zařízeními mohla opět otevřít pro lidi s negativním testem. Tvrdá opatření však platí pro všechny nejméně do 24. ledna, neboť původní záměr narazil z různých důvodů na odpor opozičních stran.

Podle deníku Der Standard má vláda o víkendu oznámit, jaká opatření dál chystá, a je údajně vyloučeno, že uzávěra bude 24. ledna skutečně ukončena. Kancléř Sebastian Kurz dnes poukázal i na nebezpečí, které představuje nakažlivější mutace koronaviru B1.1.7.

Postupně by však mohly začít otvírat například obchody, v mnoha oblastech by však měly být povinné respirátory třídy FFP2 a zpřísněna by mohla být pravidla sociálního distancování.

Devítimilionové Rakousko dnes zaevidovalo 3510 nových případů koronavirové infekce, ale toto číslo obsahuje i dodatečně hlášené případy. Doposud Rakousko zaznamenalo 389.260 pozitivních testů na covid-19. Zemřelo 6921 nakažených.

V Rakousku se proti covidu-19 už přes dva týdny očkuje. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober dnes uvedl, že během prvního čtvrtletí roku by mělo být očkováno kolem 600.000 lidí. Dosud do Rakouska dorazilo 180.000 dávek vakcíny od firem BioNTech a Pfizer a 10.000 od společnosti Moderna.

reklama