Rakouský kancléř Alexander Schallenberg 19. listopadu po jednání s hejtmany oznámil, že v zemi bude od začátku února platit povinnost očkování proti covidu-19 pro všechny obyvatele. Nyní probíhají přípravy na zavedení povinného očkování. Rakouský ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein dnes potvrdil, že návrh příslušného zákona předloží 6. prosince a v platnost má vstoupit na začátku února.

Zatím se podle ministryně pro EU a ústavní záležitosti Karoline Edtstadlerové nerozhodlo, od jakého věku bude očkovací povinnost platit a jaké tresty budou ukládány za porušení. "Neuvalíme očkovací povinnost na děti školou povinné," ujistila ministryně. Mnoho expertů podle ní doporučuje, aby byla zavedena věková hranice 14 let.

Pokud jde o výši pokut, některé informace prosákly do rakouského tisku. Podle deníku Der Standard má jednorázová pokuta dosahovat výše až 3600 eur (92.000 korun) a může být uložena dvakrát, takže by celkový peněžní trest dosáhl až 7200 eur. Pokuta má přitom hrozit po dvou odmítnutých úředních předvoláních k očkování.

Očkovací povinnost má platit pro osoby s bydlištěm v Rakousku. Výjimky by měly platit u osob, které by mohlo očkování ohrozit na zdraví nebo na životě, a částečně také u těhotných žen.

V Rakousku už nyní platí celostátní uzávěra. Lidé smějí opouštět domov jen v nutných případech, zavřely restaurace i většina obchodů a zavřely se také hranice pro turisty. Po více než týdnu od zavedení opatření se zdá, že epidemická křivka dosáhla svého vrcholu. Během posledních 24 hodin hlásí alpská republika 8186 nově nakažených, zatímco den předtím jich bylo 8526. Za poslední den však zemřelo 67 lidí s covidem-19 a dramatický zůstává i počet covidových pacientů v nemocnicích.