Nošení roušek zůstane povinné jen ve vnitřních prostorech a venku pouze v místech s velkou koncentrací lidí, oznámily dnes řecké úřady. "Zlepšená epidemická situace v zemi je jasná a příjemná," řekla Vana Papaevangelosová, členka vládní expertní komise. "Výhled je příznivý," dodala.

Řecké zdravotní úřady dnes hlásily 520 nových případů koronavirové nákazy a 14 souvisejících úmrtí. Dohromady tak země s deseti miliony obyvatel od loňského února eviduje 419.455 případů infekce a celkový počet jejích obětí obnáší 12.595. Řecko poměrně dobře zvládlo první vlnu pandemie, ale muselo zavést druhou plošnou uzávěru v listopadu, kdy prudký nárůst počtu případů infekce způsobil nápor na systém veřejného zdravotnictví. V úterý vláda sdělila, že přes 30 procent Řeků má dokončené očkování a 43 procent obyvatel dostalo alespoň jednu dávku vakcíny.

"Dokud virus cirkuluje mezi námi, neměli bychom podléhat pocitu uspokojení. Čím déle tu bude obíhat, tím větší je šance na vznik nových mutací," řekla Papaevangelosová. V Řecku dosud byla odhalena necelá desítka případů nakažlivější varianty delta. Úřady však vyzvaly lidi nad 50 let, kteří se ještě nenechali očkovat, aby tak učinili.

Od 28. června řecké úřady zruší zbývající zákazy nočního vycházení a požadavek samotestování u těch pracovníků, kteří už byli očkováni. V restauracích bude povolený počet lidí sedících u jednoho stolu zvýšen na deset ze současných šesti a společenských akcí jako například svateb se bude moci zúčastnit až 300 lidí. Na spravovaných plážích bude moci pobývat 120 lidí na 1000 metrů čtverečních.