reklama

Nová opatření oznámila v pátek řecká vláda, která upozornila, že přes pětitýdenní karanténní opatření jsou denní nárůsty nakažených koronavirem stále vysoké. Mluvčí vlády Stelios Petsas uvedl, že v zemi je naplněna kapacita nemocničních lůžek intenzivní péče asi z 80 procent, v případě druhého největšího města Soluně dokonce z 90 procent.

Od pondělí se tak v Řecku otevřou jen kadeřnictví a knihkupectví, i do nich ale budou moci jen předem objednaní zákazníci. Ostatní obchody s nenutným zboží, tedy s výjimkou potravin, drogérií či lékáren, zůstanou pro veřejnost zavřené, stejně jako bary, kavárny a restaurace. Do menších obchodů si budou moci lidé přijít vyzvednout on-line objednané a zaplacené zboží. Ve frontách před obchody ale nesmí být víc než devět lidí.

Podle deníku Kathimerini má systém několik úskalí. Jednak hrozí velké shlukování lidí před obchody a také mnozí Řekové nejsou v objednávání a placení přes internet zběhlí, někteří ani technicky vybavení.

Otevřené zůstávají v Řecku supermarkety, které ale podle dnešního oznámení vlády nebudou smět prodávat hračky. "Když dovolíme supermarketům prodávat hračky, budou diskriminována hračkářství," uvedl ministr pro rozvoj Adonis Georgiadis. Přes internet ale supermarkety hračky prodávat mohou.

V platnosti v Řecku dál zůstává i noční zákaz vycházení, který bude ale od nedělní noci zkrácen, začne místo 21 hodin ve 22 hodin, potrvá dál do pěti ráno, a to až do 7. ledna. Vláda nemá v plánu, že by toto opatření změnila na Štědrý den či na Silvestra, řekl v pátek vládní mluvčí. Kostely se otevřou pouze 25. prosince a na Tři krále, omezen v nich bude počet lidí podle velikosti kostela.

Omezen je dál v Řecku pohyb lidí i přes den, z domu smí jen z nutných důvodů, jako je cesta do práce, k lékaři, právníkovi, do supermarketu, kvůli péči o blízké či venčení psa. Novými důvody bude cesta za účelem vyzvednutí objednaného zboží či ke kadeřníkovi. I tak musí při pohybu mimo domov mít u sebe prohlášení či poslat předem sms na dané číslo.

V Řecku v pátek přibylo 1385 nákaz koronavirem a 102 úmrtí s covidem-19. Počty nových případů v Řecku jsou výrazně nižší než před měsícem, kdy tam zaznamenali nejvyšší denní nárůsty od počátku pandemie (až na 3330). Úmrtí s covidem-19 za den je ale v Řecku stále téměř stejně jako před měsícem. Od počátku pandemie eviduje Řecko, které má téměř 11 milionů obyvatel, na 122.650 nakažených koronavirem SARS-CoV-2 a 3472 úmrtí s covidem-19.

reklama