reklama

Mírně se také zvýšil počet nakažených pacientů na jednotkách intenzivní péče. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo v Řecku za poslední den 16 lidí. Vláda se snaží čelit rostoucímu výskytu koronaviru v zemi zvýšením rychlosti očkování.

Podle zdravotnických úřadů nemocniční zařízení zatím situaci zvládají dobře. Nejvíce nových případů připadá na Atény a okolní region, což je ale také řecký kraj, kde žije nejvíce lidí.

Řecko zaznamenává vzestupné počty nakažených od začátku letních měsíců. Podle odborníků za to může nakažlivější varianta koronaviru delta a také letní turistická sezóna. Nákaza se více šíří mezi mladšími lidmi, kteří mají více sociálních kontaktů a současně jsou méně často očkovaní proti covidu-19.

Řecká vláda se snaží zvýšit proočkovanost obyvatelstva skrze kampaň zaměřenou právě na mladé lidi. Očkování proti covidu-19 má dokončené 5,2 milionu obyvatel, což je zhruba 52,5 procenta řecké populace. Proočkovanost je silnější mezi lidmi ve věku 70 a více let, kde dosahuje kolem 80 procent.

Vláda premiéra Kyriakose Mitsotakise se snaží podpořit vakcinaci i některými legislativními opatřeními. V pondělí vstoupilo v platnost povinné očkování personálu v domech s pečovatelskou službou. Desítky zaměstnanců, kteří se naočkovat nenechali, poslala zařízení na neplacenou dovolenou. Od 1. září bude očkování povinné i pro zaměstnance v nemocnicích. Zařízením, která kontroly přistihnou, že zaměstnávají nenaočkovaný personál, hrozí pokuty až do výše 200.000 eur (přes pět milionů korun). Při vstupu do vnitřních prostorů barů, restaurací či kin se navíc musí Řekové prokázat covidovým certifikátem.

Od začátku epidemie se v desetimilionovém Řecku nákaza koronavirem prokázala u 544.000 osob. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo 13.253 lidí.

reklama