Oznámení o uvolnění rezerv se od Bidena očekává tento týden jako součást reakce na válku na Ukrajině, uvedl jeden ze zdrojů. Případný prodej by uvedl na trh zbývajících 14 milionů barelů z dříve oznámeného Bidenova největšího uvolnění rezerv ropy, které začalo v květnu a které čítá 180 milionů barelů. Podle jednoho zdroje administrativa také hovořila s ropnými společnostmi o prodeji dalších 26 milionů barelů z prodeje, který jim nařídil Kongres pro fiskální rok 2023. Ten začal 1. října.

Bílý dům se snaží bojovat proti rostoucím cenám paliv na čerpacích stanicích a zároveň podporovat domácí ropné producenty. Rostoucí maloobchodní ceny benzinu pomohly zvýšit inflaci v USA na nejvyšší úroveň za poslední desetiletí, což představuje pro Bidena a jeho kolegy z Demokratické strany riziko před volbami plánovanými na 8. listopadu. V nich se budou snažit udržet si kontrolu nad Kongresem.

"Administrativa má před kongresovými volbami v polovině volebního období malý prostor, aby se pokusila snížit ceny pohonných hmot, nebo alespoň ukázala, že se o to snaží," uvedl zdroj obeznámený s jednáním Bílého domu.

Průměrná cena benzinu v USA dosáhla v pondělí skoro 3,89 dolaru za galon (asi 25,70 Kč za litr), což je podle motoristické společnosti AAA o 20 centů více než před měsícem a o 56 centů více než loni v tuto dobu. V červnu ceny dosáhly rekordního průměru nad pěti dolary. Míra inflace v USA v září činila 8,2 procenta.