O výrocích, které šéf britské armády pronesl v rozhovoru se stanicí Times Radio, informovala stanice CNN.

"Domnívám se, že žijeme ve světě, kde soutěžení (mezi zeměmi) je silnější než před deseti či 15 lety. A myslím si, že podstata soutěžení mezi zeměmi a velmocemi vede k většímu napětí," uvedl Carter. Podle něj se nyní svět nachází situaci, kdy mezi sebou soutěží více velmocí, jež mají odlišné cíle a programy. To podle Cartera zvyšuje mezinárodní napětí a riziko vzniku konfliktů.

Generál také varoval politiky před zbytečným zvyšováním napětí. Podle něj existuje riziko, že by taková eskalace mohla vést k špatnému odhadu situace a tudíž ke vzniku konfliktních událostí. Carter také upozornil, že řada diplomatických nástrojů, které měly velmoci k dispozici během studené války, dnes už nefunguje či neexistuje. "A bez těchto nástrojů a mechanismů je vyšší riziko, že eskalace čí více eskalací povede k špatnému vyhodnocení situace," uvedl generál.

Carter také řekl, že neví, zda se Rusko přímo angažuje v migračním tlaku na hranici mezi Běloruskem a Polskem. Zapojení Moskvy by ho ale nepřekvapilo. Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu odmítl, že by Moskva, která je spojencem běloruské vlády, přispěla ke krizi na bělorusko-polské hranici.