Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rok 2023 byl v Evropě jedním z nejhorších ve spojitosti s lesními požáry

Požár
Požár
Foto: Pixabay

Zpráva Evropské komise (EK), zveřejněná ve středu, naznačuje, že rok 2023 byl v Evropě jedním z nejhorších ve spojitosti s lesními požáry za celé století. Podle této zprávy, na kterou odkazuje agentura Reuters, lesní požáry loni spálily plochu o rozloze 504 002 hektarů. 

Nejhorším rokem v tomto ohledu dosud byl rok 2017, kdy bylo zničeno 988 427 hektarů. Větší plochu než loni požáry zničily také v letech 2007 a 2022.

Zpráva vychází z údajů Evropského informačního systému o lesních požárech (EFFIS), který je součástí Společného výzkumného střediska (JRC) EK.

Lesní požáry se během léta 2023 zintenzivnily, zejména v oblastech okolo Středozemního moře. Nejvíce postiženou zemí bylo Řecko, kde loni došlo k největšímu požáru v Evropě od 80. let minulého století, který zničil plochu o rozloze více než 96 000 hektarů.

Jednou z příčin častějšího výskytu lesních požárů je klimatická změna. Požáry postihují zejména oblasti, které v minulosti nebyly považovány za náchylné k nim, uvedla EK.

Lesní požáry také vedly k uvolnění přibližně 20 megatun emisí oxidu uhličitého (CO2), což představuje téměř jednu třetinu celkových ročních emisí z mezinárodní letecké dopravy v EU.

EK prostřednictvím sociální sítě X žádá posílení preventivních opatření využitím zdrojů z Mechanismu EU v oblasti civilní ochrany. 

Témata:  požáry

Aktuálně se děje

25. května 2024 21:53

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy