reklama

Péter Szijjártó zdůraznil, že letošní volby budou zahrnovat i volby do Evropského parlamentu. Maďarsko si v těchto volbách klade za cíl napravit chyby, které byly v minulosti v Evropské unii učiněny.

Podle ministra přistoupí k volebním urnám stovky milionů občanů jen ve Spojených státech, Rusku, Indii, Mexiku a Spojeném království. S téměř polovinou světové populace, která bude mít možnost volit, bude výsledek letošních voleb rozhodující pro celý svět.

Szijjártó zdůraznil, že z maďarského pohledu budou mimořádně důležité volby v USA a v Evropské unii. Podle něj tyto volby vytvářejí příležitost nahradit válku, dodávky zbraní a nesmyslné lidské oběti mírem.

Szijjártó dodal, že letos bude formován nový světový řád, ve kterém bude zapotřebí více úsilí než kdykoli předtím, aby bylo možné zajistit fyzickou a ekonomickou bezpečnost Maďarska.

Volby proběhnou také na Slovensku. Prezidentské volby se budou konat 23. března, s případným druhým kolem za dva týdny po prvním kole. Dnes to uvedl předseda parlamentu Peter Pellegrini, který také zvažuje prezidentskou kandidaturu.

Současná prezidentka Zuzana Čaputová skončí svůj pětiletý mandát v polovině června, a již oznámila, že se o znovuzvolení nebude ucházet. Pellegrini, považovaný za nejdůvěryhodnějšího slovenského politika, by mohl čelit konkurenci od exministra zahraničí Ivana Korčoka, kterého podporuje opoziční hnutí Progresivní Slovensko.

Hned troje volby čekají i Česko. Lidé půjdou k urnám zvolit si vedení krajů, proběhnou i senátní volby a také volby do Evropského parlamentu.