Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rumunsku za posledních deset let ubyl milion obyvatel, vyplývá ze sčítání

Rumunsko, ilustrační fotografie.
Rumunsko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Rumunsku za posledních deset let ubyl více než milion obyvatel. V současnosti v zemi žije přes 19 milionů lidí, vyplývá podle agentury Agerpres z dnes zveřejněných výsledků sčítání lidu. S vylidňováním způsobeným vystěhovalectvím a nízkou porodností se potýkají všechny země regionu.

Ve srovnání s počtem obyvatel zjištěným při předchozím sčítání lidu v roce 2011 ztratilo Rumunsko 1,1 milionu obyvatel. Pokles hlásí všech 42 žup kromě tří. O téměř devět procent se snížilo množství obyvatel v hlavním městě Bukurešti, která má nyní zhruba 1,8 milionu obyvatel.

K rumunské národnosti se při sčítání přihlásilo 14,8 milionu osob, tedy 89,3 procenta těch, kteří svou národnost v dotazníku uvedli. Etnických Maďarů eviduje statistický úřad INS přes milion (šest procent), Romů pak 570.000 (3,4 procenta).

Podobný demografický trend jako Rumunsko zažívají i další státy jihovýchodní Evropy. Srbsko minulý týden ohlásilo, že v poslední dekádě klesl počet obyvatel o necelých 500.000 na 6,7 milionu. Podobný pokles ohlásilo začátkem roku také další z rumunských sousedů Bulharsko: obyvatel tam ubylo o 11 procent na 6,5 milionu.

Témata:  Rumunsko

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy