Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rumuni předají Ukrajině jeden ze svých Patriotů. Chtějí však náhradu

raketový systém Patriot
raketový systém Patriot
Foto: U.S. ARMY

Rumunsko daruje Ukrajině jeden ze dvou funkčních systémů protivzdušné obrany Patriot, oznámila to tamní Nejvyšší rada národní obrany. Bukurešť se však chce nejdřív dohodnout na jeho nahrazení podobným systémem, informovala agentura Agerpress. 

"Vzhledem k výraznému zhoršení bezpečnostní situace na Ukrajině v důsledku neustálých a masivních útoků Ruska na civilní obyvatelstvo a civilní infrastrukturu, zejména na energetický sektor, i s ohledem na regionální vlivy této situace na bezpečnost Rumunska, se členové rady v úzké koordinaci se spojenci rozhodli darovat Ukrajině systém Patriot," uvedla rada v tiskové zprávě.

Nejvyšší ráda národní obrany organizuje a koordinuje aktivity související s obranou a bezpečností Rumunska. Jejím předsedou je prezident republiky a zástupcem předseda vlády. Kromě nich jsou členy někteří ministři, šéfové tajných služeb či náčelník generálního štábu armády. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na červnové berlínské konferenci o obnově Ukrajiny vyzval západní spojence, aby jeho zemi dodali více systémů protivzdušné obrany. Upozornil přitom na dopady ruských útoků na ukrajinskou energetiku. 

Zelenskyj označil převahu ve vzduchu za největší strategickou výhodu Ruska, které před více než dvěma lety spustilo plnohodnotnou invazi do sousední země. Dodal, že ruské rakety a bomby pomáhají postupu pozemních jednotek. "Odpovědí je protivzdušná obrana," zdůraznil podle agentur AFP a DPA. 

Ukrajina podle jeho slov potřebuje nejméně sedm dalších systémů protivzdušné obrany Patriot na ochranu velkých měst. 

Témata:  rakety Patriot Rumunsko Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy